Aerodynamic investigation of very closely flying fighters to develop new formation types
Birbirine çok yakın savaş uçaklarının yeni dizilimlerin geliştirilmesi için aerodinamik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 821170
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yeni nesil savaş uçakları, günümüzün teknolojik yetenekleri kapsamında harekât ortamında etkin rol oynayan unsurlar olarak hizmet vermektedir. Günümüzde eski nesil savaş uçakları, 5. nesil savaş uçaklarına karşı mücadele etmek durumundadır. Yeni nesil savaş jetlerinin yeniliklere bakıldığında, harekât ortamında başarılı olabilmek için, teknolojik gelişmelerin yanı sıra, savaş uçaklarının performans düzeylerini, alt sistem performanslarını ve en önemlisi hârekat konseptlerini çeşitlendirmeleri gerekiyor. Savaş jetleri için performans ve sistem yetenekleri kapsamında, hârekat ortamında etkinliği arttırmak için uygulanan birçok farklı taktik oluşum vardır. Bu tez, Dost (Mavi) Kuvvet uçaklarının yakın uçuş formasyon dizilimleri ile Tehdit (Kırmızı) Kuvvet savaş uçaklarının kendi radar sistemlerinin tespit ve hedef belirleme algoritmalarında karşılaşılan sorunlara karşı Mavi Kuvvet platformlarının belirli bir formasyon dizilimi kullanılarak“Beka”ve“Öldürücülük”faktörlerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Bu kapsamda ANSYS Fluent ile CFD yöntemleri kullanılarak tekli F-16 aerodinamik analizleri yapılmış ve formasyon limitlerine göre üçlü ve dörtlü formasyonlara karar verildi. Bu formasyon dizilimleri için CFD yöntemleri kullanılarak eski nesil jetlerin yakın uçuş oluşumunun aerodinamik analizleri yapıldı. Son olarak yeni oluşum dizileri için RCS hesaplamaları yapılmış ve beklenen sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar Harekât Ortamındaki etkinliğin analizi için Harekât Analizi perspektifi ile yorumlanmış ve eski nesil savaş jetlerinin Harekât Ortamındaki etkinliğine yeni bir bakış açısı kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
New generation fighters act as key-player in the operational environment within the scope of today's technological capabilities. At present, the old generation fighters have to be more challenging against the 5th generation fighters. Considering the improvements for the new generation fighters, to be more successful in an operational area, except those the technological developments, the fighters need to differentiate their level of performance, the performance of subsystems, and the most crucial thing, the concept of operations. As part of system and performance capabilities for fighters, many effective tactical formation sequences used to increase the performance of the fighters in operational environment. This thesis covers the studies to increase the“Survivability”and“Lethality”factors for Friendly (Blue) Force systems by using a new close flight formation sequence against the problems encountered in the targeting and detection algorithms of the Opponent (Red) Force fighters' airborne radar systems. For this scope, single F-16 aerodynamic analyses were performed using CFD methods on ANSYS Fluent to decide on triple and quadruple formation sequences depend on aerodynamic and formation requirement limits. Aerodynamic analyses of close-flight formation of older generation fighters were performed using CFD methods for triple and quadruple F-16 arrays. Finally, RCS calculations were made for the new formation sequences and the predicted results were obtained. The results have been interpreted with the Operational Analysis perspective to analyse the effectiveness in the operational environment, and new tactical developments and operational perspectives were gained on the effectiveness of the 4.5th Generation Fighters and older generations in the operational environment.