Nesne ilişkileri, duygu düzenleme güçlüğü ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between object relations, emotion regulation difficulties and emotional eating
  1. Tez No: 821212
  2. Yazar: ŞEYMA NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada nesne ilişkileri, duygu düzenleme güçlüğü ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Gelişim Üniversitesi lisans programlarında öğrenim gören 400 öğrenci (252 erkek; 148 kadın) oluşturmaktadır. Araştırmada; örneklemin özelliklerini kaydetmek ve değerlendirmek için“Sosyodemografik Veri Formu”kullanılmıştır. Bireylerin nesne ilişkileri ve alt boyutları bakımından durumlarını değerlendirmek için,“Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORTTI)”ve katılımcıların duygu düzenleme alanında yaşadıkları güçlük düzeyini değerlendirmek için“Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ)”ve duygusal yeme düzeylerinin ölçülmesinde Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between object relations, difficulty in emotion regulation, and emotional eating. The sample of the research consists of 400 students (252 males; 148 females) studying in the undergraduate programs in Istanbul Gelişim University. In this research,“Sociodemographic Data Form”was used to record and evaluate the characteristics of the sample.“Bell Object Relations and Reality Assessment Scale (BORTTI)”was used to evaluate the participants in terms of object relations and its sub-dimensions, and the“Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS)”was used to evaluate the level of difficulty experienced by the participants in the field of emotion regulation. The Emotional Eating Scale (EES) was used to measure emotional eating levels.