Sivas ili Kızılırmak yerleşim bölgesinin SPT deneyi verileri ile sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesi
Determination of liquefaction potential using sSPT test data for the Kizilirmak settlement area in Sivas province
- Tez No: 821259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI BEKİR KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Ülkemizin genç oluşumlu bir ülke olması ve fay hatlarının var olması ülkemizde deprem riskini meydana getirmektedir. Deprem yapılar üzerinde bıraktığı hasarlar yanında zemin özelliklerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Depremin zeminler üzerinde oluşturduğu en büyük tehlikelerden biri sıvılaşmadır. Sıvılaşma deprem anında suya doygun zeminde gerçekleşen ve kritik deformasyonlara sebep olan bir olaydır. Bu tez kapsamında Sivas ilinin Kızılırmak bölgesinin sıvılaşma potansiyeli değerlendirilecektir. İncelenen bölgenin Kızılırmak çevresinde yer alması ve Kuzey Anadolu Fay Hattı'na yakınlığı sebebiyle sıvılaşma açısından değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Çalışmada 6.0, 6.5, 7.0 senaryo depremlerine ait pik yatay yer ivmeleri Türkiye depremlerine yönelik geliştirilen deprem azalım ilişkisi kullanılarak belirlenmiştir. Daha sonra bu ivme değerleri belirlenen 19 sondaj logundaki SPT deneyi verileri kullanılarak sıvılaşma potansiyelleri hesaplanmıştır. Sıvılaşma analizleri araştırma çukurlarından elde edilen SPT değerleri ile Seed ve Idriss (1971), Tokimatsu ve Yoshimi (1983), Iwasaki vd. (1981) ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) (2018) analiz yöntemlerine göre belirlenerek karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that our country is a young country and that there are fault lines creates an earthquake risk in our country. In addition to the damages left on the structures, the earthquake also adversely affects the ground properties. One of the biggest dangers that earthquakes pose on the floors is liquefaction. Liquefaction is an event that occurs on the water-saturated ground at the time of an earthquake and causes critical deformations. Within the scope of this thesis, the liquefaction potential of the Kızılırmak region of Sivas province will be evaluated. It is very important to evaluate the studied region in terms of liquefaction due to its location around Kızılırmak and its proximity to the North Anatolian Fault Line. In the study, the peak horizontal ground accelerations of 6.0, 6.5, 7.0 scenario earthquakes were determined by using the earthquake reduction relationship developed for Turkey earthquakes. Then, the liquefaction potentials were calculated by using the SPT test data in 19 drilling logs where these acceleration values were determined. Liquefaction analyses were compared with the SPT values obtained from the research pits according to the analysis methods of Seed and Idriss (1971), Tokimatsu and Yoshimi (1983), Iwasaki et al. (1981) and Turkey Building Earthquake Regulation (TBER) (2018).