Sirkadien saat genlerinin iyi ve kötü huylu beyin tümörlerinin oluşumu üzerine etkileri
The effects of circadian clock genes on the formation of benign and malignant brain tumors
- Tez No: 821264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Dummy Sirkadiyen Saat Genlerinin İyi ve Kötü Huylu Beyin Tümörlerinin Oluşumu Üzerindeki Etkileri Bilge Onur ŞİŞ Yüksek Lisans Tezi FIRAT ÜNİVERSİTESİ Fen Bilimleri Enstitüsü BiyoteknolojiAnabilim Dalı Temmuz 2023, Sayfa: x +32 Sirkadiyen saat genleri, organizmanın biyolojik saatinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan genlerdir. Sirkadiyen saat genleri, vücuttaki biyolojik süreçlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar ve uyku-düzeni, metabolizma ve davranış dahil olmak üzere birçok süreci etkiler. Sirkadiyen saat, BMAL1, CLOCK, Cyrptochrome ve Period adlı dört gen/proteinden oluşan bir geri besleme döngüsüdür. Yapılan çalışmalar, gliomalar dahil olmak üzere malign tümörlerin gelişiminde sirkadiyen saatin bozulmasının önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ancak, iyi ve kötü huylu beyin tümörlerinin oluşumunda sirkadiyen ritmi kontrol eden genlerin moleküler mekanizmaları araştırılmamıştır. Bu nedenle, beyin tümörü oluşumu üzerinde etkili olduğu düşünülen BMAL1, CLOCK, Rev-Erbα ve Per2 biyolojik saat genlerinin moleküler mekanizmalarının araştırılması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT dummy The Effects of Circadian Clock Genes On The Formation of Benign and Malignant Brain Tumors Bilge Onur ŞİŞ Master's Thesis FIRAT UNIVERSITY Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biotechnology July 2023, Pages: x + 32 Circadian clock genes are genes that play an important role in regulating the biological clock of the organism. Circadian clock genes ensure the harmonious functioning of biological processes in the body and influence many processes, including sleep-regulation, metabolism, and behavior. The circadian clock is a feedback loop consisting of four genes/proteins called BMAL1, CLOCK, Cyrptochrome and Period. Studies show that disruption of the circadian clock plays an important role in the development of malignant tumors, including gliomas. However, the molecular mechanisms of the genes controlling the circadian rhythm in the formation of benign and malignant brain tumors have not been investigated. Therefore, it is very important to investigate the molecular mechanisms of BMAL1, CLOCK, Rev-Erbα and Per2 biological clock genes, which are thought to be effective on brain tumor formation.