Kinetic aspects of wine spoilage by acetic acid bacteria
  1. Tez No: 14587
  2. Yazar: FİGEN KÖSEBALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET ŞARABIN ASETİK ASÎT BAKTERİLERİ TARAFINDAN BOZULMA KİNETİĞİ KÖSEBALABAN, Figen Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Orta Doğu Teknik üniversitesi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Mustafa ÖZİLGEN Temmuz 1991, 49 sayfa Şarabın, sirkeden elde edilen iki tür asetik asit bakterisi tarafından, 15°C, 20°C, 25°C ve 30°C de bozulması deneysel olarak çalışılmıştır. Mikroorganizmalar, asitliği pH 6.5 ve 3.5 olarak ayarlanan“Carr Agar”üzerinde sayılmış ve asetik asit üretimi ölçülmüştür. Mikroorganizmaların üreme eğrileri, logaritmik üreme ve ölüm modelleri ile simule edilmiştir. Logaritmik üreme ve durağan fazlardakı asetik asit üretimi, Leudeking-Piret Denklemi ile simule edilmiştir. Mikroorganizmaların ölüm fazında, asetik asit üretiminin ölüm hızı ile doğru orantılı olduğu görülmüştür. Sonuçlar, şarap bozulmasının mikroorganizmaların büyümeleri sırasında değil, sayıları fazla olan bu mikroorganizmaların, durağan ve ölüm fazlarında şarapta uzun süre kalmaları sonucu olduğunu göstermiştir. Asetofilik türlerin, ölüm fazlarında asite karşı direnç kazandıkları saptanmış ve bu sonuç daha öncekiçalışmalarda öne sürülen mekanizma ile uygunluk göstermiştir. Anahtar kelimeler : Asetik asit bakterisi, bozulma, kinetik Bilim kodu : 614.01.02 ve 614.02.07 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KINETIC ASPECTS OF WINE SPOILAGE BY ACETIC ACID BACTERIA KÖSEBALABAN, Figen M.S. in Food Engineering Middle East Technical University Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa ÖZILGEN July 1991, 49 pages Wine spoilage by two types of acetic acid bacteria isolated from vinegar was studied experimentally at 15°C, 20°C, 25°C, 30°C. Microbial growth was followed on Carr Agar prepared at pH 6.5 and 3.5 and acetic acid production was measured. Microbial growth was simulated with exponential growth and death models. Acetic acid production was represented with Leudeking-Piret Equation in the exponential and stationary phases. It was also found that acetic acid was produced in proportion with the death rate in the death phase of the microorganisms. The results indicated that the major wine spoilage did not occur during the growth of the microorganisms, but during extended presence of large concentrations of microorganisms in the wine in the stationary and death phases. The results also confirmed the one of the previously suggested mechanisms that the acetophilic species developed iiiacid resistance in the death phase. Key Words : Acetic Acid Bacteria, spoilage, kinetics Science Codes : 614.01.02 and 614.02.07 IV