The Next enlargement of the EU and its institutional implications
Avrupa Birliği'nin gelecek genişlemesi ve bunun kurumsal yansımaları
  1. Tez No: 82131
  2. Yazar: MUSTAFA CESAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz AVRUPA BİRLİĞİ'NİN GELECEK GENİŞLEMESİ VE BUNUN KURUMSAL YANSIMALARI Cesar, Mustafa Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Atilla Eralp Ocak 1999, 76 Sayfa Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin gelecek genişlemesinin AB'nin üç temel kurumuna muhtemel etkilerini incelemektedir. Avrupa Konseyi'nin Aralık 1997'deki Lüksemburg toplantısında belirlendiği şekliyle, AB'nin gelecek genişlemesinin AET'nin altı kurucusu için oluşturulan kurumsal yapıyı olumsuz yönde etkileyeceği açıktır. Gelecek genişleme 1957 yılındaki kuruluşundan bu yana, muhtemelen AB'nin kurumsal yapısına en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Gelecek genişleme sonucunda 26 üyeden oluşacak AB'nin, kurumsal yapıya olacak olumsuz etkileri ortadan kaldırmak veya en aza indirebilmek için kurumlarda bir reforma ihtiyaç bulunmaktadır. AB'nin, genişlemenin kurumlara getireceği güçlükleri aşmaması halinde bu durumun kurumların işleyişi bakımından bir kilitlenmeye yol açması muhtemeldir. Gelecek genişleme ve bunun kurumsal yapıya muhtemel etkilerini ortaya koyduktan sonra, tez, Amsterdam Antlaşması'nın kurumlara ilişkin küçük düzenlemeler gerçekleştirdiğini göstermekte ve sonuç olarak, Amsterdam Antlaşması'nı ortaya çıkartan Hükümetlerarası Konferans'ın kurumsal düzenlemeler açısından yetersiz kalmasının AB'nin genişleme amacı için de bir tehdit olduğunu, zira, kurumsal reformlar gerçekleştirilmeksizin AB'nin bütün aday ülkeleri entegre etmesinin imkansız olacağını iddia etmektedir. Bir açmaz gibi gözüken bu durum genişleme yönündeki girişimler sürdürülürken gerekli kurumsal reformların yapılmasıyla aşılabilecektir. Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, genişleme, Hükümetlerarası Konferans, kurumsal reform, Amsterdam Antlaşması iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE NEXT ENLARGEMENT OF THE EU AND ITS INSTITUTIONAL IMPLICATIONS Cesar, Mustafa M.S., Department of International Relations Supervisor : Prof. Dr. Atilla Eralp January 1 999, 76 Pages This thesis analyzes the possible effects of next enlargement of the European Union on three main institutions of the EU. The next enlargement of the EU, as defined by the Luxembourg meeting of the European Council in December 1997, will certainly affect the institutional structure of the EU negatively, which was designed for the six original members of the EEC. It signifies probably the biggest challenge to the institutional structure of the EU since it was set up in the 1957. In order to eliminate or at least to minimize the negative effects of the an EU of 26 member states to the institutional structure, there is a need for' reforming the institutions. If the EU do not tackle the fundamental challenges raised by enlargement to the institutions, it is likely that this challenge may lead to a total paralysis of the institutions. Having presented, the concept of the next enlargement and its likely implications on three main institutions of the EU, the thesis shows that the Amsterdam Treaty has made just minor arrangements regarding institutions and concludes that the inadequate outcome of the IGC concerning institutional reform is a threat to the goal of the EU enlargement itself because, without institutional reform, it would be impossible for the EU to integrate all candidates. This paradoxical situation can be overcome only by encouraging enlargement while at the same achieving necessary reforms. Keywords : The European Union, enlargement, the Intergovernmental Conference, institutional reform, Amsterdam Treaty iii