Dış mekân otonom robotlarda kontrol algoritmalarının optimizasyonu
Optimization of control algorithms in outdoor autonomous robots
- Tez No: 821364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Endüstriyel uygulamalar gün geçtikçe robotlaşma açıkça görülmektedir. Bu uygulamalarda öne çıkan özellikler arasında sistemlerin otonom olması beklenmektedir. Bu çalışmanın önemi bu noktada artmaktadır. Oluşturulacak algoritmalar sistemin kendi kendine yapılması istenen isterleri karşılayacak ve kontrol sistemlerini harekete geçirecektir. Bir aracın otonom özellik kazanması için bulundurması gereken bazı özellikler vardır. Bunların başında kendi rotasının oluşturulması, nerede olduğunu bilmesi, kontrol sistemlerinin otonom tetiklenmeleri gibi. Bu çalışmada bahsedilen alt sistemlere ait algoritmaların hepsinden bahsedilecektir. Bu algoritmaların detaylı matematiksel dönüşümleri de çalışma içerisinde mevcut olacaktır. Endüstriyel uygulamaların teorik arka planlarının daha doğru anlaşılması için projenin son hali açık kaynak olarak paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrial applications are becoming more and more robotic day by day. Among the prominent features in these applications, the systems are expected to be autonomous. The importance of this study is increasing at this point. Algorithms to be created will meet the demands of the system and will activate the control systems. There are some features that a vehicle must have in order to gain an autonomous feature. At the beginning of these, such as creating its own route, knowing where it is, autonomous triggering of control systems. In this study, all the algorithms of the mentioned subsystems will be mentioned. Detailed mathematical transformations of these algorithms will also be available in the study. In order to better understand the theoretical background of industrial applications, the final version of the project will be shared as open source.