Antibacterial and antibiofilm effect of graphene oxide nanoparticles on Gardnerella vagіnalis isolated from Iraqi hospitals
Irak hastanelerinden izole edilen Gardnerella vaginalis üzerinde grafen oksit nanopartiküllerinin antibakteriyel ve antibiofilm etkisi
- Tez No: 821363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 1 Temmuz 2022 ile 30 Ekim 2022 tarihleri arasında Al-Karama Hastanesi ve Al-Yarmouk Hastanesinde kadın hastalar üzerinde gerçekleştirilen 250 yüksek vajinal takastan elde edilen veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Vajinal sekresyonlarda Clue hücrelerinin varlığı da G. vaginalis'in varlığına dair ikna edici bir kanıt görevi görür. Toplam 200 örnekten 19'unda (9,5) Vitek 2 Compact kullanılarak G. vaginalis izolatı bulundu. Beyaz sekresyonlara ve pH aralığı 5-6.5 olan toplam 100 (%50) örnekten yalnızca on iki G. vaginalis izolatı bulundu. 68 örneğin (toplamın %34'ü) yalnızca 5'inde (%7,4) sarı sekresyonlar vardı ve yalnızca pH aralığı 6,0 ila 7,0 olanlarda G. vaginalis bulundu. Bu, en yaygın patojenin G. vajinalis olduğunu ve izolatlarının çoğunun (%100) biyofilm ürettiğini ve hamile kadınların hamile olmayanlara göre BV'ye karşı daha savunmasız olduğunu gösterir. Meropenem direnci 19 bakteri izolatının hepsinde (%100) mevcuttu. Bulgulara göre 3/19 (%15,8) biraz olumlu, 13/19 (%68,4) çok olumlu ve 3/19 (%15,8) olumsuz. Bu çalışmanın sonuçları, G. vaginalis'in 12/19 (%63,2) izolatının yüksek oranda biyofilm oluşturma yeteneğine sahip olduğunu, 3/19 (%15,7) izolatının bunu bir şekilde yapabildiğini gösterdi. Sonuçlar, izolatların üçü için GO nanomateryallerinin en düşük inhibe edici konsantrasyonunun (Sub-MIC) sırasıyla 100g/ml, 125 g/ml, 175 g/ml olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, data from 250 high vaginal swaps performed on female patients at AlKarama Hospital and Al-Yarmouk Hospital between July 1, 2022 and October 30, 2022 were gathered and analyzed. the presence of Clue cells in vaginal secretions also serves as persuasive evidence for the presence of G. vaginalis. Out of a total of 200 specimens, 19 (9.5) isolates of G. vaginalis were found with the use of the Vitek 2 Compact. There were only twelve G. vaginalis isolates found out of a total of 100 (50%) specimens that had white secretions and a pH range of 5–6.5. Only 5 (7.4%) of the 68 (34% of the total) specimens had yellow secretions, and G. vaginalis was found in only those with a pH range of 6.0 to 7.0. This indicates that the most common pathogen is G. vaginalis and most of its isolates are biofilm producing (100%), and Pregnant women are most vulnerable to BV than non-pregnant. Meropenem resistance was present in all 19 bacteria isolates (100%). According to the findings, 3/19 (15.8%) were somewhat positive, 13/19 (68.4%) were very positive, and 3/19 (15.8%) were negatively. The results of this study showed that 12/19 (63.2%) isolates of G. vaginalis are highly capable of forming biofilms, 3/19 (15.7%) are somewhat capable of doing so. The results showed that the lowest inhibitory concentration (Sub-MIC) of GO nanomaterials for three of the isolates respectively was 100 g/ml, 125 g/ml, 175 g/ml.