Retesting the echo chamber research: An evaluation for social media environment in Türkiye
Yankı odası araştırmasının yeniden test edilmesi: Türkiye'deki sosyal medya ortamına yönelik bir değerlendirme
- Tez No: 821390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KILIÇ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yankı odası son zamanlarda akademik alanda çokça tartışılan kavramlardan biri olmuştur. Bunun bir nedeni kavramın kutuplaşma, parçalanma, yanlış/yalan bilgi vb. durumların açıklanmasında anahtar rol oynayacağının düşünülmesidir. Sınırlarının ve tanımının net olarak yapılamaması kavramın yoğun tartışılmasına yol açmıştır. Kavramın etkisini ölçmek için yapılan akademik araştırmalar ise çelişkili sonuçlar vermektedir. Bu tezde Dubois ve Blank (2018) tarafından kullanılan yöntemin Türkiye bağlamında yeniden test edilmesi amaçlanmış, nitel yöntem kullanılarak 810 katılımcıyla anket yapılmıştır. Sonuçlara göre, ilk olarak, yankı odası kavramının Törnberg'in (2018) önerdiği gibi ağ/görüş kutuplaşması çerçevesinde değerlendirilmesinin uygun olduğu görülmüştür. İkinci olarak bulgular, Türkiye bağlamında ağ kutuplaşmasının yalnızca kısmen etkili olduğunu, fikir kutuplaşmasının ise oldukça yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Üçüncü olarak, siyasete ilgi ve medya çeşitliliği yüksek olmasına rağmen görüş değiştirme sıklığının oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Dördüncü olarak, homofili (aynı türlük veya benzerlik yatkınlığı) etkisi –varsayılanın aksine- oldukça düşük bulunmuştur. Katılımcıların, arkadaşlarının çevrimiçi platformlarda paylaştığı siyasi içerikleri onaylamadıkları ortaya çıkmıştır. Beşinci nokta, haberin detaylarını okurken ilgi çekicilik ve popülerlik/virallik ön plandadır. Ayrıca haber kaynağı seçerken güvenilirlik ve bilgilendirici içeriğin de katılımcılar için önemli olduğu izlenmiştir. Son olarak sosyal medya platformları ve internet haber sitelerinin katılımcılar için haber almanın birincil aracı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The echo chamber has recently been one of the hotly-debated concepts in the academic field. One reason for this is that the concept is thought to play a key role in explaining situations like polarization, fragmentation, mis/disinformation and so on. The fact that its boundaries and definition cannot be made clearly has led to intense discussions on the concept. Academic research conducted to measure the impact of the concept, on the other hand, give contradictory results. This thesis, aims to retest the research previously done by Dubois and Blank (2018) for the Turkish media environment. A survey is conducted with 810 participants using the qualitative method. The survey results illustrate that first, it is appropriate to reconsider the echo chamber concept within the theoretical framework of network/opinion polarization, as Törnberg (2018) suggested. Secondly, network polarization is only partially effective in the context of Türkiye, while opinion polarization is at a considerably high level. Third, although interest in politics and media diversity are high, the frequency of changing views is quite low. Fourth, the homophily effect is found to be quite low. The survey participants do not agree with the political content their friends share on online platforms. Fifth, interestingness and popularity/virality of news are at the forefront when reading the details of the news. In addition, reliability and informative content are important when choosing a news source. Finally, it is observed that social media platforms and internet news sites have become the primary means of getting the news.