Akadlardan cahiliye devrine kadar sami kavimlerinde sosyal hayat ve kadının konumu
Social life and position of women in semitic tribes from Akkad to the age of ignorance
  1. Tez No: 821420
  2. Yazar: ÖZLEM TARAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmada, Akadlardan Cahiliye Devrine Kadar Sosyal Hayat ve Kadının Konumu ele alınmıştır. Kadın insanın var olmasında, dünyaya gelmesinde ve ilk yaşam noktası ana rahminin sahibidir. Böylesine insanın adeta varlık nedeni olan kadının konumu tarihi süreçte çok farklı noktalarda olmuştur. Çalışmada Akad, Asur, Babil, Yeni Babil ve Cahiliye dönemlerinde kadınların konumuna bakıldığında zengin, soylu ve hanedandan olanların durumunun oldukça iyi olduğu görülmüştür. Ancak sosyal hayatta kadınların genel olarak haklarının çok sınırlı olduğu anlaşılmıştır. Kadınların genel olarak evlenmeden önce babalarının, babalarının olmadığı durumlarda varsa erkek kardeşlerinin ve evlendikten sonra da kocalarının sözü altında oldukları, kendilerine söz hakkı tanınmadığı ve kararları önce babalarının, yoksa erkek kardeşlerinin evlenince de kocalarının verdiği görülmüştür. Kadınların boşanma hakkının olmadığı, miras hakkının sınırlı olduğu ya da verilmediği araştırmada tespit edilmiştir. Kadınların ikinci sınıf insan, meta, alınıp satılabilen eşya gibi görüldüğü Sami toplumlarında en çok hak kaybının Cahiliye Devrinde olduğu görülmüştür. Kız çocuğu sahibi olmanın ayıp sayıldığı ve kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü vahşetin yaşandığı dönem olan Cahiliyede kadınlara neredeyse yaşama hakkının dışında hak verilmemiştir. Kadınlar meslek olarak genellikle ev işleri, hayvan bakma, tarım işleri, kısmen de olsa ticaret işleri gibi işlerde çalışmışlardır. Ancak bira ve meyhanecilik, dans, eğlence ve şarkıcılık gibi mesleklerde de kadınların çalıştıkları ve bu işlerin toplumda beğenilmeyen kötü meslekler içinde yer aldığı bilinmektedir. Kadın haklarının ihlallerinin ve kadının konumunun en dipte olduğu dönem olan Cahiliye İslam dininin gelmesi ile birlikte sona ermiş ve kadına hak ettiği değer verilmiştir. Kadının konumu hala birçok toplumda araştırılmaya değer ve sorunludur. Bu durum aynı coğrafyada temel insan hakları sorunu olarak da varlığını sürdürmektedir. Bunun nedeni erkek egemen ataerkil aile yapısının varlığı, kültürel ögelerin taraflı yorumlanması, cahillik ve geri kalmışlık olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, Social Life and the Position of Women from Akkad to the Age of Ignorance are discussed. A woman is the owner of the mother's womb in the existence, birth and first life point of the human being. The position of the woman, who is the reason for the existence of such a person, has been at very different points in the historical process. In the study, when the position of women in the Akkadian, Assyrian, Babylonian, Neo-Babylonian and Ignorance periods was considered, it was seen that the status of wealthy, noble and dynastic people was quite good. However, it has been understood that women's rights in social life are generally very limited. It has been observed that women are generally under the authority of their fathers before marriage, their brothers if their fathers are absent, and their husbands after marriage, that they are not given the right to speak and that their fathers decide first, or their husbands when their brothers get married. It has been determined in the research that women do not have the right to divorce, and that the right of inheritance is limited or not given. In Semitic societies, where women were seen as second-class people, commodities, and items that could be bought and sold, it was observed that the most loss of rights occurred in the Age of Ignorance. In Ignorance, which was a period when it was considered a shame to have a daughter and the atrocities were experienced when girls were buried alive, women were almost not given any rights other than the right to live. As a profession, women generally worked in jobs such as housework, animal care, agricultural work, and trade, albeit partially. However, it is known that women work in professions such as beer and tavern, dance, entertainment and singing, and these jobs are among the bad professions that are not liked in the society. Ignorance, which was the period when the violations of women's rights and the position of women were at their lowest, came to an end with the advent of Islam and women were given the value they deserved. This situation continues to exist as a fundamental human rights problem in the same geography. The reason for this is thought to be the existence of patriarchal patriarchal family structure, biased interpretation of cultural elements, ignorance and backwardness.