Türkiye'de k-12 kademelerinde ingilizce kelime öğretiminde teknoloji kullanımıyla ilgili yayımlanan tezlerin sistematik literatür taramasıyla incelenmesi
A systematic literature review of theses published on the use of technology in english vocabulary teaching at k-12 levels in türki̇ye
- Tez No: 821421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de yabancı dil öğretiminin niteliği ve etkililiğinin artırılmasına yönelik atılan adımlara rağmen bu noktada arzu edilen başarı elde edilememektedir. Bu durumun nedenlerinden biri olarak, öğrencilerin kelime hazinelerinin genişlik ve derinlik bakımından yetersiz olmasının yabancı dil öğrenen bireylerin hedef yabancı dilde etkili iletişim kurmalarına engel olması gösterilmektedir. Bu sorunu çözmek amacıyla gelişen teknolojilerin kelime öğretim sürecine dâhil edilmesi makul bir yaklaşım olarak göze çarpmaktadır. Mevcut araştırmada Türkiye'de K-12 kademelerinde İngilizce kelime öğretiminde kullanılan teknolojiler ve araçlar, bunların faydaları ve sınırlılıkları sistematik literatür taraması yöntemiyle irdelenmiştir. Araştırmanın veri seti, YÖK Ulusal Tez Merkezi elektronik veri tabanında bulunan, 1990-2022 yılları arasında yayımlanmış, dâhil etme, hariç tutma ve nitelik kriterleri değerlendirmesinden geçmiş toplam 21 adet yüksek lisans (n=19) ve doktora (n=2) tezinden oluşmaktadır. Araştırmada bulguların geçerliliği ve güvenirliği sağlamak amacıyla PRISMA protokolü ve What Works Clearinghouse Nitelik Değerlendirme Kılavuzu takip edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre K-12 kademelerinde İngilizce kelime öğretiminde teknoloji ve araç kullanımıyla ilgili çalışmalara ilgi son yıllarda artmıştır. En fazla çalışmanın yapıldığı eğitim kademesi lise kademesi olmuştur. Tematik analiz ile teknoloji, öğrenme çıktıları, ölçülen kelime bilgisi ve teknolojilerin özellikleri başlıklarında 4 ana tema ortaya çıkmıştır. İngilizce kelime öğretiminde en sık kullanılan teknolojinin mobil uygulamalar olduğu belirlenmiştir. İngilizce kelime öğretiminde teknoloji ve araç kullanımının, öğrencilerin akademik başarısını ve motivasyonunu artırdığına yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmalarda alıcı kelime bilgisi, üretici kelime bilgisinden daha sık araştırılmıştır. Bu bulgular, teknoloji ve dijital araçların kullanımının öğrencilerin kelime öğrenmelerini kolaylaştırdığını ve etkileşimli ve ilgi çekici bir deneyim sağlayarak öğrenci motivasyonunu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Bununla beraber alıcı ve üretici kelime bilgisini geliştirmeye yönelik teknolojilerin dengeli bir şekilde sürece dâhil edilmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Despite the steps taken to improve the quality and effectiveness of foreign language teaching in Türkiye, the desired success cannot be achieved at this point. One of the reasons for this situation is that the inadequacy of students' vocabulary in terms of breadth and depth prevents foreign language learners from communicating effectively in the target foreign language. In order to solve this problem, the inclusion of developing technologies in the vocabulary teaching process seems to be a reasonable approach. In the present study, the technologies and tools used in English vocabulary teaching at K-12 levels in Türkiye, their benefits and limitations were analyzed through a systematic literature review. The data set of the study consists of a total of 21 master's (n=19) and doctoral (n=2) theses published between 1990 and 2022 in the database of CoHE National Thesis Center, which were evaluated for inclusion, exclusion, and quality criteria. PRISMA protocol and What Works Clearinghouse Quality Assessment Guide were followed to ensure the validity and reliability of the findings. According to the findings, interest in studies on the use of technology and tools in English vocabulary teaching at K-12 levels has increased in recent years. The highest number of studies were conducted at high school level. Thematic analysis revealed four main themes under the titles of technology, learning outcomes, measured vocabulary knowledge and characteristics of technologies. It was determined that the most frequently used technology in English vocabulary teaching was mobile applications. It was found that the use of technology and tools in English vocabulary teaching increased students' academic achievement and motivation. In addition, receptive vocabulary knowledge was investigated more frequently than productive vocabulary knowledge in the studies. These findings showed that the use of technology and digital tools facilitated students' vocabulary learning and positively affected student motivation by providing an interactive and engaging experience. However, it was found that technologies for developing receptive and productive vocabulary knowledge were not included in a balanced way.