Silandos tarihi ve sikkeleri
The history and coinage of Silandos
- Tez No: 821491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE EROL, DOÇ. DR. ERMAN GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Lydia bölgesinde bulunan Silandos kentinin tarihini antik ve modern kaynakların sağladıkları bilgilerle yazmak; arkeolojik kalıntılarını, yazıtlarını ve sikkelerini detaylı olarak incelemektir. Kente ait tüm sikke ve yazıt örnekleri bir araya getirilmiş ve katalogları oluşturulmuştur. Sikkeler tiplerine göre ayrılarak incelenmiş ve kentte bulunan kültlerle olan ilişkileri açısından değerlendirilmiştir. Tez kapsamında günümüzde Karaselendi köyünde bulunan Silandos'un harabeleri fotoğraflanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to examine in detail the history, archaeological remnants, inscriptions and coins of the city of Silandos in Lydia, with the information provided by ancient and modern sources. All examples of coins and inscriptions of the city were brought together and catalogued. The coins were analyzed according to their types and evaluated in terms of their relations with the cults in the city. Within the scope of the thesis, the ruins of Silandos in the village of Karaselendi were photographed.