Boyun ağrısı olan hastalarda lomber erector spinae kasının miyofasyal gevşeme uygulaması etkinliğinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of the effecti̇veness of myofasci̇al release on lumbar erector spi̇nae muscle i̇n pati̇ents wi̇th neck pai̇n
- Tez No: 821516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın amacı; Boyun ağrısı olan hastalarda lomber erector spinae kasının miyofasyal gevşetme uygulamasını alet yardımlı yumuşak doku mobilizasyon (AYYDM) tekniği ile etkinliğini araştırmaktır. Boyun ağrısı tanılı 18-55 yaş arasında 46 gönüllü hasta randomize olarak çalışma(n=23) ve kontrol (n=23) grubu olarak 2 grubu ayrıldı. Gruplardaki her bir hasta egzersiz, ev egzersizi ve elektroterapi modalitelerinden oluşan geleneksel fizyoterapi (GF) programı ile tedavi edildi. Çalışma grubuna GF programına ek olarak lumber erector spinae kasına AYYDM tekniği uygulandı. Ağrı şiddeti, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile Kısa Ağrı Envanteri (KAE), Boyun Özürlülük Anketi (BÖA) ile fonksiyonel durumları, Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile yaşam kaliteleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to investigate the effectiveness of the myofascial release technique applied to the lumbar erector spinae muscle using the instrument-assisted soft tissue mobilization (IASTM) technique in patients with neck pain. Forty-six volunteer patients diagnosed with neck pain, aged between 18-55, were randomly divided into two groups: the study group (n=23) and the control group (n=23). Each patient in both groups received conventional physiotherapy (CP) consisting of exercise, home exercise, and electrotherapy modalities. In addition to the CP program, the study group received IASTM on the lumbar erector spinae muscle. Pain intensity was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS) and the Brief Pain Inventory (BPI), functional status with the Neck Disability Index (NDI), and quality of life with the Nottingham Health Profile (NHP).