Harmonic analysis for grid integration of a large scale offshore wind power plant: A case study for northwest turkey
Büyük Ölçekli Bir Deniz Üstü Rüzgar Santralinin Şebeke Entegrasyonunun Harmonik Analizi: Kuzey-batı Türkiye İçin Örnek Bir Çalışma
  1. Tez No: 821523
  2. Yazar: ŞEHRİ NUR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Harmonikler iletim sistemlerinin durağanlığı açısından tehdit oluşturan yaygın problemlerdir. Harmonikler sadece güç sistemlerinin çalışması açısından değil sistem ekipmanlarının sağlığı açısından da olumsuz etkilere sahiptir. Bu tip etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak önlemlerin alınması, etkileri şebekede görülür olmadan sistem operatörlerinin harmonikleri simüle edebilme yeteneğine bağlıdır. Bu tip çalışmalar için genellikle yazılım ortamında oluşturulan simülasyonlar tercih edilmektedir. Ancak, durağan hal analizleri için yaygın olarak kullanılan modeller bir şebekenin harmonik karakteristiğini çizmede güvenilir değildir. Bu sebeple, harmonik empedansların dikkate alındığı özelleşmiş modellerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türk İletim Şebekesinin ilk harmonik gösterimi/ versiyonu geliştirilmiştir. Bu süreçte öncelikle şebeke empedansının belirlenmesinde en etkili ekipmanlar iletim hatları ve trafolar şeklinde belirlenmiştir. Daha sonra literatürden faydalanılarak bu iki ekipman için frekansa bağımlı parametrelerinin tanımlanması için yöntemler ortaya konulmuştur. Son olarak Türkiye'ye büyük ölçekli denizüstü rüzgar santrallerinin bağlanması konulu örnek bir çalışma için Trakya bölgesinin harmonik modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model deniz üstü rüzgar santralinin bağlantı öncesi analizi için kullanılmıştır. Çalışmanın bir sonucu olarak harmonik modellerin rezonans noktaları ve empedans büyüklükleri konusunda var olan sabit modellere göre çok farklı çıktılar ürettiği belirlenmiştir. Modellerin güvenilirliği rezonansların tam noktalarının belirlenmesinde anahtar rol oynadığından, bu çalışma daha gerçekçi sonuçlar elde etmek için harmonik modellerin kullanılmasının kritik olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Harmonics are common problems that constituting a remarkable thread for transmission systems' stability. They have side effects not only on power system operation but also on health of system equipments. Taking precautions to combat these problems is strongly dependent to system operator's ability to simulate harmonics before their effects become visible on the system. Generally simulations made on softwares are prefered for these kind of studies. However commonly used models used for steady state simulations are not reliable on drawing a network's harmonic characteristics. Therefore special models built by considering harmonic impedances must be developed. In this study, first harmonic domain representation of existing Turkish Tranmission Network model is developed. At this process firstly main effective equipments to the grid impedance is deduced as transmission lines and transformers. Then with the help of literature, methods to define these two eqipments' frequency dependencies are revealed. Finally for a case study made on the subject of a possible large scale Offshore Wind Power Plant integration to Türkiye, a harmonic version of the grid at Trakya region is produced. The produced model is used for before connection analysis of the Offshore Wind Power Plant. As a result of the study it is concluded that harmonic domain models produce very different outputs in terms of resonance locations and impedance magnitudes than existing lumped models. Since reliability of model is the key to define the exact locations of resonances, this study proved that using harmonic models for before connection analysis is critical to achive more realistic outputs.