Online psychotherapy setting and its reflections on therapeutic relationship during COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi döneminde çevrimiçi psikoterapi ortamı ve terapötik ilişkiye yansımaları
- Tez No: 821581
- Danışmanlar: DR. EZGİ SONCU BÜYÜKİŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze psikoterapi ortamından çevrimiçi platformlara zorunlu geçişten psikoterapi ortamının nasıl etkilendiğini araştırmak ve esas olarak COVID-19 pandemisine dair hem psikoterapistlerin hem de danışanların öznel algılar ve/veya deneyimlerini terapötik ilişki açısından incelemektir. 62 psikoterapi hastası ve 32 ruh sağlığı uzmanından oluşan 94 Türk katılımcıdan oluşan bir örneklem anket doldururken, dokuz psikoterapist ve yedi danışan ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama süreci Şubat 2022'den Mayıs 2022'ye kadar sürmüştür. Anket soruları nicel korelasyonlar sunduğundan, bu değişimin sonuçlarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, danışanların COVID-19 öyküsünün ittifak puanları ile ilişkili olmadığını gösterirken, birinci derece akrabalarında COVID-19 testi pozitif olan psikoterapistlerin Terapötik İttifak Ölçeği (TİÖ) puanlarının önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor. Hem danışanlar hem de psikoterapistler, çevrimiçi psikoterapinin (ÇPT) avantaj ve dezavantajlarını COVID-19 algılarına göre ele alırken, paylaşılan bir odanın ve somut psikoterapi ortamının kaybı her iki taraf için de temel bir husus olmuştur. Devam eden psikoterapi sürecinin uzunluğu, danışanlar için TİÖ puanları ile önemli ölçüde ilişkilidir. ÇPT'nin hiçbir avantajı olmadığını düşünen danışanlar anlamlı olarak daha düşük TİÖ-Bağ puanları gösterirken, psikoterapistler için ÇPT'nin dezavantajlarının sayısı, daha düşük TİÖ-Bağ puanları ile anlamlı şekilde ilişkili görülmüştür. Daha fazla araştırma için sınırlamalar ve çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore how psychotherapy setting is affected by the mandatory conversion from face-to-face psychotherapy setting to online platforms due to COVID-19 pandemic restrictions, mainly with respect to the relationship between subjective perceptions and/or experiences regarding COVID-19 and therapeutic alliance for both psychotherapists and patients. A sample of 94 Turkish participants which consisted of 62 psychotherapy patients and 32 mental health professionals filled out the questionnaire whilst semi-structured interviews were done with nine psychotherapists and seven psychotherapy patients. The data collection process lasted from February 2022 to May 2022. As survey questions present quantitative correlations, semi-structured interviews were done to provide a deeper understanding of the outcomes of this shift. Findings show that while COVID-19 history of patients was not related to their alliance scores, psychotherapists who have first-degree relatives tested for COVID-19 positive show significantly lower Working Alliance Invertory (WAI) scores. Both patients and psychotherapists addressed the advantages and disadvantages of OPT in accordance with their COVID-19 perceptions. While the loss of a shared room and embodied psychotherapy setting is a main consideration of both parts, the length of the ongoing psychotherapy process significantly correlated with WAI scores for patients. Patients who considered there are no advantages of OPT showed significantly lower WAI-Bond scores whereas for psychotherapists, the number of disadvantages of OPT was significantly correlated with lower WAI-Bond scores. Limitations and implications for further research were discussed.