Varoluşçu psikoloji bağlamında manevi danışmanlık süreci
Spiritual counseling process in the context of existential psychology
  1. Tez No: 821583
  2. Yazar: MERVE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsanın taşıdığı merhamet, vicdan, dürüstlük, sevgi, saygı gibi insani duygular onun asli unsurlarıdır. Aynı zamanda ahlaki, aşkın ve manevi bir varlık oluşu onu diğer varlıklardan ayıran, kendine özgü, özel ve biricik kılan en temel hususlardır. Maddeye, maddi olana vurgunun arttığı bu çağda belki de en çok ihmal edilen, bireyin sahip olduğu bu asli unsurlarıdır. Modern zamanlarda toplumsal yapıyı meydana getiren birçok unsurda köklü değişimler yaşanmıştır. Değişen bu sosyokültürel yapıyla birlikte, bireyin yaşamındaki stres faktörleri ve problem durumları da son derece karmaşık ve kaotik bir hal almıştır. Bu bağlamda madde varlığından çok, bir mana varlığı olan bireye sunulacak danışmanlık ve rehberlik faaliyetlerinin manevi ve dini öğeler içermesi önemli bir mefhum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepledir ki yeni bir disiplin olarak doğan manevi danışmanlık ve rehberlik, bu ihtiyacı karşılar niteliktedir. Yapılan bu araştırmayla birlikte, manevi danışmanlık ve rehberlik sürecine uyumlanabilecek, işlerlik kazandıracak, sürecin daha etkin ve verimli geçmesini sağlayacak olmasından dolayı varoluşçu yaklaşımın görüşlerinden faydalanılmasının yarar sağlayacağı görülmektedir. Bu tezde, felsefi temellendirmeleri, kullandığı dil ve seçtiği kavramlarla bireyin yüksek bir farkındalık bilinci kazanarak, kendilik/ benlik algısını tekrardan dizayn etmesine vesile olmasından; yaşamına, varlığına, sahip olduğunu zannederek sevindiklerine, sahip olmadığını düşünerek üzüldüklerine ve problemlerine bütünsel ve revize edilmiş bir bakış açısıyla yaklaşma imkanını bireye tanımasından dolayı varoluşçu psikolojinin bir terapi metodu olarak manevi danışmanlık ve rehberlik sürecinde kullanılabilirliği konusu üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human emotions such as compassion, conscience, honesty, love and respect are the essential elements of a person. At the same time, the fact that he is a moral, transcendent and spiritual being is the most fundamental thing that distinguishes him from other beings and makes him unique, special and peculiar. In this age, where the emphasis on matter and material is increased, perhaps the most neglected are these essential elements of the individual. In modern times, there have been radical changes in many elements that constitute the social structure. Along with this changing sociocultural structure, the stress factors and problem situations in the life of the individual have become extremely complex and chaotic. In this context, it is an important notion that the counseling and guidance activities to be offered to the individual who has a spiritual existence, rather than the existence of matter, include spiritual and religious elements. For this reason, spiritual counseling and guidance, which emerged as a new discipline, meets this need. With this research, it is seen that it will be beneficial to benefit from the views of the existential approach, as it can adapt to the spiritual counseling and guidance process, make it functional, and make the process more effective and efficient. In this thesis, it has been studied on the usability of existential psychology as a therapy method in the process of spiritual counseling and guidance, since it helps the individual to redesign his self-perception by gaining a high level of awareness with his philosophical foundations, the language he uses and the concepts he chooses; and it gives the individual the opportunity to approach his life, existence, those what he rejoice by thinking he has it, what he is sad about by thinking he does not possess it, and to approach his problems with a holistic and revised perspective.