Man and his place in the world in Harold Pinter's plays
  1. Tez No: 7651
  2. Yazar: SELDA ÖNDÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET Yüzyılımızın tanınmış usta tiyatro adamlarından biri olan Harold Pinter 1957 ile 1981 yılları arasındaki oyun yazarlığı serü veni sürecinde yirmi tiyatro, radyo ve televizyon oyunu yazmıştır. Bu oyunlar tarih sırasıyla The Room (Oda), The Birthday Party (Doğum Günü Partisi), The Dumb Waiter (Git-Gel Dolap), A Slight Ache (İnce Bir Sızı), A Night Out (Dışarıda Bir Gece), The Caretaker (Kapıcı), Night School (Gece Okulu), The Dwarfs (Cüceler), The Collection (Koleksiyon), The Lover (Aşık), Tea Party (Çay Partisi), The Homecoming (Eve Dönüş), The Basement (Bodrum), Landscape (Manzara), Silence (Sessizlik), Old Times (Eski Zamanlar), Monologue (Monolog), No Man 's Land (Issız Topraklar), Betrayal (İhanet) ve Family Voices (Aile Sesleri) 'nden oluşmaktadır. Pinter oyunlarında insanın evrendeki deneyimini ele alır. İn san deneyimini acı olarak niteler. însan evrende yapayalnızdır çünkü ne kendisi ile, ne de başkaları ile iletişim kuramaz. İletişim kurmak tehlikelidir. İnsan gerçek yüzünü gösterdiğinde açık vermiş olacak ve kötücüllüçje karşı savunmasız kalacaktır. Bu yüzden ne kendisini anlatır, ne de bir başkasının kendi dünyasına girmesine izin verir. Yüzünden maskesini eksik etmez. Pinter, insanı bir savaş içinde algılar ve yansıtır, insan içini ?iv-dışarıdakine açık etmez. Aynı zamanda kimliğinin ve varlığının doğ rudan göstergesi olan odasını/evini (mekanım) bir başkasına kaptır mamaya çabalar. Oda içinde hareketsiz, hapis ama güvenlidir. Ancak, aynı nedenlerle, dışarıdaki de sürekli içeriye girmeye çalıştığından odanın kapısı açılır ve içerdeki/ler ile dışarıdaki/ler arasında amansız bir savaşım başlar. Aslında dışarıdaki/ler her zaman bir kişi görünümünde gelmez. Dışarıdaki tehlike insanın maskesiz benliği, geçmişi veya adı belli olmayan bir tehdittir. Savaşım sonunda yenen ile yenilen belirlenirse de her zaman yenen ile yenilen arasında ke sin bir sınır yoktur. Çünkü bu savaşım sonsuza ;dek.sürecek ve kazanan ile kaybeden sürekli yer değiştirecektir. Başka bir deyişle, feleğin çarkı durmaksızın dönecektir. Bu savaşım esnasında ittifaklar kuru lup bozulacak, herkes birbirini kandıracak, yeni stratejiler belir leyecek ve yaşam oyununu kuralına göre oynayacaktır. Varolma ritüeli ise sürüp gidecektir. İnsanın alın yazısı asla değişmeyecektir. Tek değişmeyen de ğişmenin kendisidir. Saltık gerçek budur. Zaman süreci içinde ger çek, umut ifade etmez. Geçmiş ise huzur vermez. İnsan halde tutuklu dur. Hal, sürekli yerini geçmişe bırakmakta ve karanlık geleceğe doğ ru dört nala akmaktadır. Pinter, oyunlarında insanın varolma savaşımını ve kimlik ara yışını belirlemek, ve yansıtmakla yetinir. Çözüm önermez.' Yazara göre, varoluş ve kimlik üzerine sorulan sorulara mutlak doğruyu yansıtacak yanıtlar bulmak olası değildir. Verilen yanıtlar görece olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Harold Pinter is one of the well-known twentieth-century master dramatists. Between 1957 and 1981 he wrote twenty stage, radio and television plays. These plays are chronologically as follows: The Room, The Birthday Party, The Dumb Waiter, A Slight Ache, A Night Out, The Caretaker, Night School, The Dwarfs, The Collection, The Lover, Tea Party, The Homecoming, The Basement, Landscape, Silence, Old Times, Monologue, No Mans' s Land, Betrayal, and Family Voices. In his plays Pinter deals with the human experience in the world. He defines man's experience as pathetic. Man is all by him self in the universe. He can communicate neither with others nor with himself. Communication is dangerous as it ends up with the revelation of the self. When man leaves his defences open he will be subject to menace. Thus, man never expresses himself nor lets anyone enter his world. He never forgets to don his masks. Pinter perceives man in an eternal struggle. While concealing his inner self, man tries to protect his room/house (territory) because he can only exist in his room. The room signifies his identity. He is almost catatonic, imprisoned but safe in the room. By similar motives the outsider, although he is free outside, incessantly tries to enter inside. So the door to the haven opens and a merciless -vi-struggle between the one/s inside and the one/s outside begins. The outsiders are not always persons. They may appear as the unmasked self of the insider; oras his past, or as unidentified menace or threat. At the end of the struggle although the victor and the victim are determined, almost always there is not a clear-cut line between them. In this endless struggle the victor and the victim replace one another. In other words, the wheel of fortune will spin forever. Alliances change, deceit is acceptable, and strategy is a must in the fight for existence and identity. The game of life will be played according to its rules. The ritual of existence will continue forever. Man's destiny will never change. The only reality is that change is continuous and unavoidable. In other words, only change is unchanging. In the flux of time there is no hope of future, nor is there peace in the past. Man is imprisoned in the present always leaving its place to the past and always galloping towards the dark future. In his plays, Pinter does no more than determine and reflect man's struggle for existence and identity. He does not suggest any solutions. In his view, answers that reflect the absolute truth regarding questions of existence and identity are utterly unthinkable. They are bound to remain subjective. ?vn-