Ideology and U.S. foreign policy in the post-Wilsonian era
Wilson sonraki dönemde ıdeology ve Amerikan dış politikası
- Tez No: 821592
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teorilerin ve politikaların temelini oluşturan bir fikirler sistemi olarak ideoloji, vatandaş ve politikacıların dış politikayı algılama biçimini büyük ölçüde şekillendirir. Bu araştırma, Wilson sonrası dönemde Amerikan dış politikasının belirleyici faktörlerini analiz ederken, gerçekçilik ve idealizmi, siyasi düşüncede ek sistemlerin üzerine kurulduğu iki karşıt temel ideoloji olarak ele alır. Bu anlamda izolasyonizmden neoliberalizme ve yayılmacılığa ideolojilerin bir analizi, Amerikan politikasi doktrinlerinin, bu temel ideolojik dayanaklar olan siyasi gerçekçilik ve idealizmin sürekli sembiyotik etkileşiminin yanı sıra bir sentezi de oluştuğunu gösterir. İdeolojiye süreklilik ve değişim temelinde yaklaşan bu araştırma, Amerika'nın bir millet ve devlet olarak doğmasından bu yana öne çıkan toplumsal ve politik anlayışları analiz ederek, ideolojilerin Wilson sonrası dönemde Amerikan dış politikasını etkilediği alanları incelemeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla, bu akademik çalışmanın temel amacı, ideolojinin Amerikan politikacılarını ve devlet politikalarını etkilemedeki rolünü ve Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politikasına yansımasını saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Ideology, as a system of ideas characterizing that forms the basis of theories and policies, shapes the way in which citizens and politicians conceptualize foreign policy. In analyzing the determinants of American foreign policy in the post-Wilsonian era, this research considers realism and idealism to be the two opposing foundational ideologies upon which additional systems in political thought are founded. An analysis of ideologies, in this sense, from isolationism to neoliberalism and expansionism demonstrates that the core ideological roots found in American policy doctrines are formed as a result of constant symbiotic interplay of political realism and idealism. Approaching ideology on the basis of continuity and change, this research attempts to analyze the areas in which ideologies influenced American foreign policy in the post-Wilson period by analyzing the prominent social and political understandings since the birth of America as a nation and state.. The main purpose of this academic study, therefore, is to identify the role of ideology in influencing American politicians and state policies, in the formation of policies characterizing foreign affairs of the United States.