Infrastructure-less illumination and communication networks
Altyapısız aydınlatma ve iletişim ağları
  1. Tez No: 821611
  2. Yazar: RIDWAN ISMAIL HASSAN RIDWAN ISMAIL HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Görünür ışık iletişimi VLC, iyi bilinen radyo frekansı (RF) iletişimi ile birlikte çalışan ve giderek kalabalıklaşan RF spektrum bölgelerinde spektrum sıkışıklığı sorunuyla başa çıkma potansiyeline sahip kablosuz bir tekniktir. Görünür ışık noktadan noktaya bağlantılar için fiziksel katman yaklaşımları bilgisi son yıllarda önemli ölçüde ilerlemiştir, ancak görünür ışık ağları için uyarlanmış etkili ağ teknolojisi oluşturmanın temel sorunu büyük ölçüde çözülmemiştir. Şu anda kullanımda olan metodolojilerin yanı sıra görünür ışıklı geçici ağlar veya LANET-ler tasarlamadaki büyük zorluklar bu çalışmada gözden geçirilmiştir. VLC, parazit ve tıkanıklığın neden olduğu tıkanmalar dahil olmak üzere bir dizi zorluk sunar. Çeşitli ayarlar ayrıca uçtan uca iletişimi desteklemek için kullanılabilecek çok sayıda ışık kaynağı sağlar.
Özet (Çeviri)
Visible light communication VLC is a wireless technique that works in combination with well-known radio frequency (RF) communication and has the potential to deal with the spectrum crunch issue in increasingly crowded RF spectrum regions. The knowledge of physical layer approaches for visible light point-to-point links has advanced significantly in recent years, but the fundamental issue of creating effective networking technology tailored for visible-light networks remains largely unsolved. The methodologies now in use as well as the major difficulties in designing visible-light ad hoc networks, or LANETs, are reviewed in this study. VLC offers a number of difficulties, including interference and obstruction-caused blockages. Various settings also provide a wealth of light sources that may be employed to support end-to-end communication.