Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin akademik güdülenme düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of academic motivation levels of fine arts high school music department students according to various variables
  1. Tez No: 821612
  2. Yazar: BİLAL KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü öğrencilerinin akademik güdülenme düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini Türkiye'deki güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören müzik bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise, Van GSL, Siirt Takasbank GSL, Karaman GSL, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası GSL, Denizli Hakkı Dereköylü GSL, T.C. Ziraat Bankası (Balıkesir) GSL ve Bolu GSL' de öğrenim gören 192'si kız 135'i erkek toplam 327 müzik bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla, öğrencilere Kişisel Bilgi Formu ve Akademik Güdülenme Ölçeği (AGÖ) uygulanmıştır. Verilerin güvenirlik analizini hesaplamak için Cronbach's Alpha, normallik analizi için Kolmogorov-Smirnova, Shapiro-Wilk testi, ikili gruplar karşılaştırılırken Mann-Whitney U testi, daha fazla olan gruplar karşılaştırılırken ise Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular sonucunda Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü öğrencilerinin barınma durumları ile akademik güdülenme düzeyleri arasında, ölçeğin alt boyutlarından Kendini Aşma puanı ve Akademik Güdülenme Ölçeği toplam puanına göre anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında katılımcıların sınıf seviyelerine göre akademik güdülenme düzeylerinde, ölçeğin keşif puanı açısından anlamlı bir farklılık bulunurken, cinsiyet ve ana çalgı değişkenleri açısından akademik güdülenme düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the academic motivation levels of Fine Arts High School music department students. The universe of this research, in which the relational scanning model, which is one of the quantitative research methods, is used, consists of music department students studying at fine arts high schools in Turkey. The sample group of the research consists of 327 music department students, 192 girls and 135 boys, studying at Van GSL, Siirt Takasbank GSL, Karaman GSL, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası GSL, Denizli Hakkı Dereköylü GSL, T.C. Ziraat Bankası (Balıkesir) GSL and Bolu GSL. In order to collect the data of the research, the Personal Information Form and the Academic Motivation Scale (ASQ) were applied to the students. Cronbach's Alpha was used to calculate the reliability analysis of the data, Kolmogorov-Smirnova, Shapiro-Wilk test was used for normality analysis, Mann-Whitney U test was used when comparing paired groups, and Kruskal-Wallis tests were used when comparing groups with more. As a result of the findings, it was determined that there was a significant difference between the accommodation status of the Fine Arts High School music department students and their academic motivation levels, according to the Self-Transcendence score of the scale and the total score of the Academic Motivation Scale. In addition, while there was a significant difference in the academic motivation levels of the participants according to the grade levels, in terms of the discovery score of the scale, there was no significant difference in the academic motivation levels in terms of gender and main instrument variables.