Experimental investigation of behaviour of reinforced concrete columns strengthened with CFRP and TRM strips under concentric axial loads and uniaxial bending loads
KTEK VE TGSK şeritler ile güçlendirilen betonarme kolonların eş-merkezli eksenel yükler ve tek doğrultulu eğilme yükleri altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 821637
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Betonarme kolonların eksenel yük taşıma kapasitesi ve deformasyon kabiliyeti gibi özelliklerinin iyileştirilmesinde kullanılan karbon takviyeli elyaf kumaş ve tekstil ile güçlendirilmiş sıva katmanı ile güçlendirme yöntemleri son yirmi yılda bilimsel literatürde en çok tercih edilen güçlendirme yöntemlerinin başında gelmektedir. Bu tez çalışmasının başında yapılan literatür taraması sonucunda kolonların eksenel yük taşıma kapasitesini ve deformasyon kabiliyetini iyileştirmede uygulanan sargı genişliği, sargı aralığı, ve ankraj kullanımının oldukça önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak, dış-merkezli eksenel yükler ve geometrik kusurlar nedeniyle hemen hemen her betonarme kolonda görülen eksenel eğilme etkisi de dikkate alınarak her bir parametrenin değişken olarak incelendiği bir güçlendirme planı oluşturulmuştur. Tez çalışması kapsamında ½ ölçekli üretilen otuz dört adet betonarme kolon deney elemanı karbon takviyeli fiber polimer ve tekstil ile güçlendirilmiş sıva katmanı şeritlerle güçlendirilmiştir. Monotonik artan eş-merkezli ve dış-merkezli eksenel yüke maruz bırakılan güçlendirilmiş betonarme kolon deney elemanlarından yük-deplasman verileri ve hasar dağılımları elde edilmiştir. Sargı şeritlerinden birim deformasyon ölçer yardımıyla dörder adet gerinim değeri okunmuştur. Buna ek olarak, dış merkezli yük uygulanan kolon deney elemanların orta noktasında oluşan yanal deplasman değerleri doğrusal değişken diferansiyel transformatörlerle elde edilmiştir. Çalışma sonunda, uygulanan güçlendirme yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmek için betonarme kolon elemanların eksenel yük taşıma kapasitesi, en büyük yük taşıma gücüne karşılık gelen deplasman, başlangıç rijitliği ve deplasman süneklik oranı gibi önemli özellikleri mukayese edilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon reinforced fiber polymer and textile reinforced mortar strengthening methods, which have been used to improve the the axial load-carrying capacity and inelastic deformation capability of the reinforced concrete columns, are among the most preferred strengthening methods in the scientific literature for the last two decades. As a result of the comprehensive literature review carried out at the beginning of this thesis study, it was concluded that the most effective parameters in improving the axial load-carrying capacity and inelastic deformation ability of the columns were the applied strip width, strip spacing, and anchor usage. In addition, uniaxial bending effect might be seen in almost all reinforced concrete columns due to eccentric axial loads or geometric imperfections was also taken into account, and a strengthening plan was created in which each parameter was examined variably. Within the scope of the thesis study, thirty-four reinforced concrete column test specimens, produced in ½ scaled sizes, were strengthened with carbon reinforced fiber polymer and textile reinforced mortar strips considering the strengthening plan. Load-displacement data and damage distributions were obtained from column specimens subjected to monotonic increasing concentric and eccentric axial loading. Four load-strain relationships were obtained from strips using strain gauges for each test specimen. In addition, the lateral displacement values occurred at the mid height of the specimens exposed to eccentric load were obtained with linear variable differential transformers. At the end of the study, important properties such as ultimate load-carrying capacity of the column specimens, displacement corresponding to the ultimate load, initial stiffness, and displacement ductility ratio values were calculated and discussed in detail to evaluate the effectiveness of both applied techniques.