Sosyal hizmet öğrencilerinde etik karar verme becerileri: Öz-şefkat ve iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
Ethical decision-making skills in social work students: An examination of the relationship with self-compassion and well-being
- Tez No: 821683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAVİDREZA HOSSEINZADEH ASL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sosyal hizmet bağlamında sosyal hizmet etiği, beceri ve değer temelli pratiğe dönük bir süjedir. Bununla ilişkili etik ikilemleri barındıran vakalar özelinde sosyal hizmet etiği ve benzeri konular karar verme noktasında rehberlik etse dahi kişinin kendi beceri ve değerleri doğrultusunda etik karar alımı farklılaşacaktır. Dolayısıyla sosyal hizmet uzmanı adaylarının etik karar verme hususunda donanımlı olması son derece önemlidir. Sosyal hizmet bakış açısı ile etik karar verme becerileri, öz-şefkat ve iyi oluş kavramları araştırma konusudur. Nicel araştırmada; betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson korelasyon katsayısı, basit/ çoklu doğrusal regresyon ve One-way ANOVA ile NGES, Öz-Şefkat, PİOÖ ölçekleri doğrultusunda ilişki, yordama gücü ve farklılıklar IBM SPSS üzerinden ölçülmüştür. Buna göre orantılı tabakalı örnekleme yoluyla ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde 150 öğrenci araştırmanın örneklemidir. Ölçeklere ilişkin alt boyutların ilişkisi değerlendirildiğinde, iyi oluş ve etik karar verme becerileri orta düzeydedir. Buna ek öz-şefkatle; iyi oluş düzeyleri ve etik karar verme becerilerine dair pozitif alt boyutlar orta düzeyde iken, negatif alt boyutlar zayıf düzeydedir. Regresyon analizleri bakımından; bilinçlilik, etik ikilem çözme becerilerini yordamasının yanı sıra öz-sevecenlik ve paylaşım bilinci de sosyo-psikolojik iyi oluşu yordamaktadır. Ayrıca sosyo-psikolojik iyi oluşun da etik ikilem çözme becerilerini yordadığı saptanmıştır. Son olarak sınıflar özelinde anlamlı bir farklılığa rastlanılamamıştır. Özetle; mesleki yetkinlik kazandırma odaklı etik beceriler eğitiminin yanında öz-şefkat ve iyi oluşa yönelik psiko-eğitim programlarının tasarlanması halinde etik karar verme becerileri de gelişecektir.
Özet (Çeviri)
In the context of social work, social work ethics is a practice-oriented subject based on skills and values. Even if social work ethics and similar issues guide decision-making in cases involving ethical dilemmas, ethical decision-making will differ in line with one's own skills and values. Therefore, it is extremely important for social worker candidates to be equipped in ethical decision-making. From a social work perspective, ethical decision-making skills, self-compassion and well-being concepts are the subject of the research. In the quantitative research; in addition to descriptive statistics, Pearson correlation coefficient, simple/multiple linear regression and One-way ANOVA were used to measure the relationship, predictive power and differences in the direction of NGES, Self-Compassion, PWBS scales via IBM SPSS. Accordingly, 150 students at associate, undergraduate and graduate level were sampled through proportional stratified sampling. When the relationship between the sub-dimensions of the scales is evaluated, well-being and ethical decision-making skills are at a moderate level. In addition, with self-compassion; positive sub-dimensions of well-being levels and ethical decision-making skills are at a moderate level, while negative sub-dimensions are at a weak level. In terms of regression analyses; consciousness predicts ethical dilemma solving skills, as well as self-compassion and sharing consciousness predict socio-psychological well-being. It was also found that socio-psychological well-being predicted ethical dilemma solving skills. Finally, no significant difference was found in terms of grades. In summary, ethical decision-making skills will improve if psycho-education programs are designed for self-compassion and well-being in addition to ethical skills training focused on gaining professional competence.