İstanbul'daki kamusal ve özel alanda yer alan grafitilerin biçim ve içerik analizleri
Form and content analysis of graffiti in public and private areas in Istanbul
- Tez No: 821684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSAN KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Grafiti sokakta ortaya çıkan ve özgürce kendini ifade etme amacıyla uygulanmakta olan sanat dalıdır. Sanat olduğu kabul edildiğinden bu yana ise özel sergi alanlarına kaymaya ve özelleşmeye yönelen bir kısım grafiti, yaşamını sürdürdüğü sokaklardaki grafitilerden farklılaşmaya açık hale gelmiştir. Günümüzde sergi alanlarında sergilenmesi grafiti için köklü bir değişiklik olmuştur. Kamusal alanın yanı sıra sanatçıların sergilerde de grafitiler ortaya koyması ve grafitinin bu alanda da görünürlüğünün artmasıyla“Grafitinin kamusal alanda ve sergi alanlarında yer alan örnekleri arasında biçim ve içerik farklılıkları bulunmakta mıdır?”sorusu tartışılması gereken bir problem haline gelmiştir. Bu araştırmaya özgün değer katacak olan en önemli husus; elde edilen sonuçların, grafitinin kamusal ve özel sergileme alanlarındaki benzerlik ve farklılıklarını biçim ve içerik yönüyle ortaya koymasıdır. Araştırmanın amacı ise; İstanbul sınırları içerisinde kamusal ve özel alanda yer alan grafitiler arasındaki biçim, içerik farklılıklarını ve benzerliklerini ortaya koymaktır. Bu amaca hizmet edecek şekilde kaynak taraması yapılmış ve araştırma yöntemi olarak“Nitel Yöntem”kullanılmıştır. Araştırmada, sanatçıların sergi ve kamusal alandaki grafitileri ise“Görsel Analiz”ile incelenmektedir. Kitap, makale, tez vb. incelenen nitel verilerin analizinin“Betimsel Yorumlayıcı Analiz”çerçevesinde sonuca ulaşması hedeflenmiştir. (Sönmez & Alacapınar, 2018, s. 272-277) Bu çalışmada, Araştırmanın evrenini tüm dünyadaki grafiti sanatçıları ve eserleri oluşturmaktadır. Ancak zaman, süre ve veri toplama sınırlılıklarından dolayı araştırmanın örneklemini, Şubat 2022- Mart 2023 yılları arasında tesadüfi yöntemle seçilen, İstanbul içerisindeki grafiti sanatçılarının ortaya koyduğu grafitilerin analizi ile elde edilecek veriler oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla grafitiler biçim ve içerik başlıkları altında incelenmiştir. Sanatçının tag'i , asıl ismi, grafitinin bulunduğu yer, grafitinin ismi, yılı, malzemesi, boyutu, grafiti türü, konusu, eserin vermek istediği mesaj gibi yönleri ile grafitiler analiz edilmiştir. Örnekleme dahil olan grafiti sanatçıları ve eserleri ile ortaya konulan analizler sonucunda,“H1: Kamusal alanda yer alan grafitilerde renk çeşitliliği azdır.”ve“H2: Özel alan grafitilerinin mesaj kaygısı, kamusal alan grafitilerine kıyasla daha fazladır.”hipotezleri doğrulanırken“H3: Kamusal alanlardaki grafitilerde fill-in (iç boyama), özel alan grafitilerinden daha detaylı çalışılmaktadır.”hipotezini desteklemeyen sonuçlara ulaşılmıştır. Toplanan bulgular çerçevesinde, kamusal ve özel alanda yer alan grafitilerin analizleri yapılmış, iki alanda yer alan grafitileri arasında benzerlikler mi, farklılıklar mı olduğu hakkında tartışılmıştır. Çalışmada grafitinin sergileme konusunda desteğe ihtiyaç duyduğu noktalar analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ve çıkarılan sonuçlar ile grafitiye kamusal alandaki desteğin arttırılmasına ve sergi alanları ile ortak paydada buluşabilecek öneriler ortaya konulmuştur. Bu incelemeler grafitinin ileriki dönemde sergileme alanındaki gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu sanatın doğru alanda ve şekilde desteklenebilmesi için kılavuz olacaktır.
Özet (Çeviri)
Graffiti is a branch of art that emerged in the street and is applied for the purpose of free expression. Since it was accepted as art, some of the graffiti that moved to special exhibition areas and became privatized became open to differentiation from the graffiti on the streets where they lived. Today, its display in exhibition areas has been a radical change for graffiti. With the increase in the visibility of graffiti in this area as well as the exhibitions of the artists in the public sphere, the question“Are there any differences in form and content between the examples of graffiti in the public sphere and in the exhibition areas?”has become a problem to be discussed. The most important point that will add original value to this research is; The results obtained reveal the similarities and differences of graffiti in public and private exhibition areas in terms of form and content. The aim of the research is; The aim is to reveal the differences and similarities in form and content between graffiti in public and private spaces within the borders of Istanbul. In order to serve this purpose, a literature review was made and“Qualitative Method”was used as a research method. In the research, the graffiti of the artists in the exhibition and public space are examined with“Visual Analysis”. Books, articles, theses, etc. The analysis of the analyzed qualitative data was aimed to reach a conclusion within the framework of“Descriptive Interpretive Analysis”. (Sönmez & Alacapınar, 2018, s. 272-273) In this study, the universe of the research consists of graffiti artists and their works from all over the world. However, due to time, duration and data collection limitations, the sample of the research consists of the data to be obtained by the analysis of the graffiti artists in Istanbul, selected randomly between February 2022 and March 2023. In order to collect data, graffiti were examined under the headings of form and content. The graffiti has been analyzed with aspects such as the artist's tag, the original name, the place where the graffiti is located, the name of the graffiti, the year, the material, the size, the type of graffiti, the subject, and the message the work wants to convey. As a result of the analyzes made with the graffiti artists and their works included in the sample,“H1: The graffiti in public space has less color diversity.”and“H2: Private space graffiti has a greater message concern than public space graffiti.”While confirming their hypotheses,“H3: Fill-in (interior painting) in graffiti in public areas is studied in more detail than in private area graffiti.”The results did not support the hypothesis. Within the framework of the collected findings, the graffiti in public and private areas were analyzed, and it was discussed whether there were similarities or differences between the graffiti in the two areas. In the study, the points where graffiti needs support in display were analyzed. With the findings and conclusions drawn, suggestions have been put forward to increase the support for graffiti in the public sphere and to meet the common denominator with the exhibition areas. These studies have an important place in terms of the development of graffiti in the field of exhibition in the future. This will be a guide so that the art can be supported in the right space and way.