Ergenlerde internet bağımlılığı ve iyi oluş ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of emotion regulation in the relationship between internet addiction and well-being in adolescents
- Tez No: 821682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ergenlerde internet bağımlılığı ve iyi oluşu arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesidir. Bununla birlikte internet bağımlılığının iyi oluşla ve duygu düzenleme ile arasındaki ilişkisi, tüm bunların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde eğitim gören 400 (235 kadın 165 erkek) gönüllü lise öğrencisi oluşmaktadır. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”,“İnternet Bağımlılığı Testi”,“EPOCH, Ergenler İçin 5 boyutlu İyi Oluş Ölçeği”ve“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”ergenlere uygulanmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmada elde edilen verilerin istatistik analizinde SPSS 27 kullanılmıştır. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi ile ölçüm araçlarına ait puanların birbiri arasındaki ilişkisi değerlendirilmiştir. Bağımsız Örneklemler t-testi ile ölçüm araçlarının cinsiyete göre karşılaştırılması, ANOVA ile sınıf değişkenini göre karşılaştırılması yapılmıştır. İnternet bağımlılığının iyi oluş ile arasındaki ilişkide ergen duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü test etmek için Hayes Process Macro 3.5 kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda internet bağımlılığıyla iyi oluş arasındaki ilişkide işlevsel duygu düzenlemenin tam aracı rolü olduğu, internet bağımlılığının, işlevsel duygu düzenleme becerileriyle pozitif yönlü anlamlı ilişkisinin olduğu, internet bağımlılığı ve iyi oluş ilişkisinde negatif anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Elde dilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The of this study is to investigate the mediating role of emotion regulation in the relationship between internet addiction and well-being among adolescents. Additionally, the relationship between internet addiction, well-being, and emotion regulation was examined to determine whether these associations vary based on demographic variables. The research sample consists of 400 (235 females, 165 males) voluntary high school students from Istanbul province. In the study,“Demographic Information Form,”“Internet Addiction Test,”“EPOCH Measure of Adolescent Well-Being, which assesses 5 positive Psychological characteristics”and“Emotion Regulation Questionnaire”were administered to the adolescents. The research utilized a correlational survey model, and SPSS 27 was used for statistical analysis of the collected data. Pearson Moments Multiplication Correlation analysis was used to assess the relationship between scores of measurement tools. Independent Samples t-test was used to compare measurement tools based on gender, and ANOVA was used to compare them according to grade variable. Hayes Process Macro 3.5 was utilized to test the mediating role of adolescent emotion regulation skills in the relationship between internet addiction and well-being. Based on the results of the analyzes, it was found that functional emotion regulation fully mediated the relationship between internet addiction and well-being, a positive and significant relationship between internet addiction and functional emotion regulation skills, while a negative significant relationship was found between internet addiction and well-being. The findings are discussed in the light of the literature.