Tarihi kent merkezlerinin korunması ve yeniden canlandırılması stratejileri: Balbey için bütünleşik bir model arayışı
Conservation and revitalization strategies of historic city centers: The search for an integrated model for Balbey
- Tez No: 821715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESİN KULELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tarihi kent merkezleri, şehirlerin çekirdeklerini oluşturan kültürel miras değerindeki alanlardır. Bu tarihi çevrelerin varlığı ve sürdürülebilirliği; globalleşen dünya içinde giderek birbirine benzeyen kentlerin kimliklerine, özgün değerleri ile katkıda bulunur. Özellikle 1980'li yıllardan sonra artan kentleşme hızı ile bu alanlar yapılaşma baskısı altında kalmış; mekansal, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak değişim sürecine girmişlerdir. Tarihi kent merkezlerinde, bu süreçlerde yaşanan koruma sorunları ve bir müdahale biçimi olarak“yeniden canlandırma”yaklaşımı çalışma içinde incelenmiştir. Vaka alanı olarak ise Antalya Balbey Mahallesi bir tarihi kent merkezi parçası olması bağlamında ve yaşadığı köhneleşme sürecinin ortaya koyulması hedeflenerek irdelenmiştir. Balbey'e ait mekansal, ekonomik ve sosyokültürel dinamikler araştırma içinde ortaya koyulmuştur. Araştırmanın sonucunda; koruma düzeyi yapı ölçeğinde düşük olmasına rağmen, alanda var olan özgün kentsel tarihi dokunun canlandırma çalışmaları için hala potansiyel taşıdığı belirlenmiştir. Bu bağlamda, yumuşak bir yöntem olan“sosyal enjeksiyon destekli yeniden canlandırma”ile iyileştirilmesi önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historic city centers are areas of cultural heritage value that form the core of cities. The existence and sustainability of these historical environments, contributes to the identities of cities that are increasingly similar to each other in the globalizing world, with their original values. Especially with the increasing rate of urbanization after the 1980s, these areas have been under the pressure of construction. They have entered the process of change in spatial, social, cultural and economic terms. In the historical city centers, the conservation problems experienced in these processes and the“revitalization”approach as a form of intervention have been examined in the study. As a case area, Antalya Balbey Neighborhood has been examined in the context of being a part of a historical city center and aiming to reveal the run-down process it has experienced. Spatial, economic and socio-cultural dynamics of Balbey are revealed in the research. As a result of the research, although the level of protection is low at the building scale, it has been determined that the original urban historical texture in the area still has potential for revitalization works. In this context, a proposal to improve it with“social injection-assisted revitalization”, which is a soft method, has been developed.