Antalya ili Elmalı ilçesinde bulunan anıtsal yapıların koruma durumları
Located in Antalya province, Elmalı district conservation conditions of monumental buildings
  1. Tez No: 821731
  2. Yazar: ÜMMÜHAN BUSE ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESİN KULELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tarihi süreç boyunca farklı toplulukların ve kişilerin kendi çağlarında yaşadıkları önemli olayları ve yaşam pratiklerini bir sonraki nesile aktarma istekleri anıtları oluşturmuştur. Bulunduğu dönemin tarihini, kültürel değerlerini, sosyo ekonomik dokusunu bir sonraki nesile aktaran anıtlar, zaman içerisinde farklılaşan yaşam dinamikleriyle değişerek, bu deneyimleri de yansıtmaktadırlar. Tarihi belge niteliği taşıyan ve kültürel mirasımızın önemli öğeleri olan bu yapıların korunması gerekmektedir. Elmalı ilçesi tarihi süreç boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Anadolu'nun Türkleşmesiyle kentleşmenin görüldüğü Elmalı ilçesi, benimsediği kültürü günümüze kadar taşımıştır. İçerisinde barındırdığı camii, çarşı, hamam yapıları bu kültürün oluşumunun ve gelişiminin şahiti olan yapılardan bir bölümüdür. Elmalı'nın kentsel kimliğinin yaşatılabilmesi, sahip olduğu kültürel değerlerini yansıtan mimari mirasın korunmasıyla yakından ilgilidir. Tez çalışması kapsamında, Elmalı ilçe merkezinde bulunan, tescilli ya da tescilli olmayan ya da günümüze kadar gelemeyerek yıkılan anıtsal yapılar incelenecek ve koruma sorunları belirlenecektir. Elmalı'nın kültürel değerlerinin bütüncül bir yaklaşımla korunması ve sürdürülebilir olması, kent kimliğinin yansıması olan bu değerlerin yaşatılması açısından önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Anıtsal yapı, Elmalı ilçe merkezi, koruma sorunları, kültürel miras
Özet (Çeviri)
Throughout the historical process, the desire of different communities and individuals to transfer the important events and life practices of their own era to the next generation has created monuments. Monuments that transfer the history, socio-economic structure and cultural values of their period to the next generation are the tools that witness the changing life dynamics over time and transfer these experiences to the next generation. These structures, which are historical documents, need to be protected in order to make the cultural heritage sustainable. Elmalı district has hosted different civilizations in different periods throughout the historical process. The town of Elmalı, where the city formation started with the Turkification of Anatolia, has carried the culture it adopted to the present day. The mosques, bazaars and baths it contains are witnesses of the formation and development of this culture. In order for Elmalı's urban identity to be passed on to generations, its monumental structures that reflect its cultural values must be preserved. Within the scope of the thesis study, the registered / unregistered or unregistered monumental structures in Elmalı district center will be examined and conservation problems will be determined. In the light of the examinations made, suggestions will be presented to protect the cultural value of Elmalı and to transfer it to the next generation. KEYWORDS: conservation problems, cultural value, Elmalı, Monumental structure