İnsan ve azınlık hakları çerçevesinde Avusturya'daki Türk kökenli göçmenlerin hakları
Rights of Turkish immigrants in Austria in the framework of human and minority rights
  1. Tez No: 821732
  2. Yazar: AVNİ ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇİLLİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
“İnsan ve Azınlık Hakları Çerçevesinde Avusturya'daki Türk Kökenli Göçmen-lerin Hakları”başlıklı bu doktora tez çalışmasında; Avusturya'da yaşayan Türk göç-menlerin siyasi, iktisadi, sosyal, kültürel, dini ve dilsel alanlarda sahip oldukları hakla-rın yeterlilik düzeyleri, insan ve azınlık hakları açısından, diğer göçmen azınlık grupla-rın da sahip oldukları haklar ile karşılaştırılmak suretiyle değerlendirmeye tabi tutul-muştur. İnsan ve Azınlık haklarının neler olduğuna dair literatür taramasıyla başlayan tezin birinci bölümünde, farklı uzman görüşler çerçevesinde hak tanımlamalarına yer verilerek, insan hakları ve özellikle de üçüncü kuşak haklar kapsamındaki kolektif hakların bileşenlerine ve BM, AGİT, Avrupa Konseyi ve AB gibi uluslararası nitelikli örgütlerin onayladıkları azınlık hakları sözleşmelerine odaklanılmıştır. İkinci bölümde ise, göç olgusunun tarihi, Avusturya'nın maruz kaldığı göç dalgalarının tarihsel seyri, Avusturya devletinin göçmenlere tanınan haklar bağlamında uyguladığı politikalar mercek altına alınmıştır. Farklı ülkelerden gelen göçmenlere yönelik tek tip bir devlet politikası yerine, göçmenlere tanınan haklar açısından çok katmanlı devlet siyasetinin yarattığı dikotomiye dikkat çekilmiştir. Avusturya'da yaşayan tüm göçmenlerin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel, din-sel ve dilsel haklarının neler olduğu açıklanmaya çalışılırken, ilgili göçmen gurupları-nın hangi haklardan mahrum kaldıkları ve özellikle de hangi sebeplerle, bu haklara erişimlerinin engellendiği tüm boyutlarıyla analiz edilmeye çalışılmıştır. Tezin son bölümünde, Türk göçmenlere tanınan haklar ve bu hakların insan ve azınlık hakları açısından yeterlilikleri sorgulanmış, diğer göçmen gruplara tanınan hak-lar ile karşılaştırmalar yapılarak sorun alanları tespit edilmiştir. Avusturya vatandaşlığını elde etmek husussundaki şartların ağır olması gibi göçmenlere yönelik engeller vurgulanmıştır. Bu gibi sorunların zamanla katlanarak nasıl büyüdüğüne ve sürekliliğine değinilmiş, bunların çözümüne yönelik öneriler kap-samında birlikte yaşama ve ötekine saygı gibi değerlere yönelik bilincin arttırılması hususuna vurgu yapılmıştır. Avusturya'nın; AB'nin kuruluş aşamasındaki temel normlar olarak kabul edilen demokrasi, insan hakları, hak, hukukun üstünlüğü ve adalet gibi değerlere bağlı kal-ması gerektiğine, aksi takdirde Avusturya'da yaşayan tüm kesimlerin bu süreçten zarar görebileceğine dikkat çekilmiştir. Avusturya'nın; Avusturya yerlileriyle birlikte tüm göçmenlerin evi olduğuna, Avusturya'da yaşayan halkın karşılıklı dayanışma, fayda ve yarar çerçevesinde hareket ettikleri takdirde tüm kesimlerin refah seviyeleri-nin yükselebileceğine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis titled“Rights of Turkish Immigrants in Austria within the Framework of Human and Minority Rights”; The adequacy levels of the rights of Turkish immigrants living in Austria in political, economic, social, cultural, religious and linguistic fields are evaluated in terms of human and minority rights by compa-ring them with the rights of other immigrant minority groups. In the first part of the thesis, which starts with a literature review on human and minority rights, definition of rights are given within the framework of different expert opinions, focusing on the components of collective rights within the scope of human rights and especially third generation rights and the minority rights conventi-ons ratified by international organisations such as the UN, OSCE, Council of Europe and the EU. In the second part, the history of the phenomenon of migration, the historical course of the migration waves that Austria has been exposed to, and the policies imp-lemented by the Austrian state in the context of the rights granted to migrants are analysed. Instead of a uniform state policy towards immigrants from different count-ries, the dichotomy created by the multi-layered state policy in terms of the rights granted to immigrants is pointed out. While trying to explain what the political, social, economic, cultural, religious and linguistic rights of all immigrants living in Austria are, it has been tried to analyse in all dimensions what rights the relevant immigrant groups are deprived of and espe-cially for which reasons their access to these rights is prevented. In the last part of the thesis, the rights granted to Turkish immigrants and the adequacy of these rights in terms of human and minority rights are questioned, and problem areas were determined by making comparisons with the rights granted to other immigrant groups. Obstacles for immigrants, such as the heavy conditions for obtaining Austrian citizenship, were emphasised. It was emphasised how such problems have grown exponentially over time and their continuity, and within the scope of suggestions for their solution, the issue of raising awareness of values such as coexistence and respect for the other was emphasised. It was pointed out that Austria should adhere to the values such as democracy, human rights, rights, rule of law and justice, which are considered as the basic norms at the founding of the EU, otherwise all segments living in Austria may be harmed by this process. It was emphasised that Austria is the home of all immigrants together with the natives of Austria and that the welfare levels of all segments of the population living in Austria can be increased if the people living in Austria act within the framework of mutual solidarity, benefit will be reached for all.