Developing a case study for efficient utilization of solar PV systems in Somalia
Solar'da güneş FV sistemlerinin etkin kullanımına yönelik bir vaka çalışması geliştirilmesi
- Tez No: 821769
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, fotovoltaik sistemlerin, sınırlı erişim ve yüksek maliyetler de dahil olmak üzere, Somali'nin güç sorunlarını ele alma potansiyelini araştırıyor. Çalışma, Mogadişu'ya 15 km uzaklıkta bulunan ve sık sık elektrik kesintilerinden muzdarip olan kırsal Cezire bölgesine odaklanıyor. Bulgular, şebekeyi genişletmenin veya mini şebeke sistemlerini uygulamanın uygun maliyetli çözümler olmadığını, ancak güneş enerjili ev sistemlerinin güç tüketimine göre üç kategoriye ayrılan evler için pratik olduğunu gösteriyor. Ayrıca çalışmada enerji faturalarının yüksek olduğu enlem (2.033) ve boylamda (45.3044) yer alan Safari Oteli de incelenmektedir. Araştırma, aylık ve yıllık PV üretimi için gerekli tüm verileri ve hesaplamaları içerir. Sonuçlar, hibrit ve şebekeye bağlı güneş sistemlerinin maliyetleri en az yüzde elli oranında azaltabileceğini gösteriyor. Örneğin, bir hibrit güneş enerjisi sistemi, tahmini sermaye maliyeti 83.800 $ ve geri ödeme süresi 2,5 yıl olan 126 güneş paneli, 72 pil ve 4 invertör gerektirir. Çalışma ayrıca şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemleri için önemli maliyet tasarrufu sağlayabilecek ve karbondioksit emisyonlarını azaltabilecek iki farklı tarife garantisi modelini araştırıyor. Bu tezde sunulan tasarım ve analiz kullanılarak, benzer miktarda elektrik üreten bir dizel jeneratör tarafından üretilecek yılda 93452.456 kg'a kadar karbondioksiti ortadan kaldırmak mümkündür. Ek olarak, güneş enerjisi çözümlerinin uygulanması, kamu hizmeti şirketlerine ödenecek yılda 33.292 $ tasarruf sağlayabilir. Sonuç olarak bu tez, güneş enerjisinin Somali'nin elektrik sorunlarına en etkili çözüm olduğu sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the potential of photovoltaic systems as a solution to Somalia's power problems, such as lack of access and high costs. The study looks at a rural area called Jazeera, 15km away from Mogadishu, which faces power shortages. The results show that grid extension and microgrid systems are not cost-effective, but solar home systems are suitable solutions for homes that fall into three categories according to power consumption. The thesis also analyzed Safari Hotel, located at latitude (2.033) and longitude (45.3044), where electricity bills are high, the design and investigation of this project is carried out by using a mathematical approach and Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) for getting all necessary data and calculating monthly and annual PV generation in this project. The result showed that hybrid and grid-connected solar systems could reduce costs by at least fifty percent. 126 solar panels, 72 batteries, and 4 inverters would be required for a hybrid solar PV system; the estimated capital cost for this system is $83,800, and this system has an estimated payback period of 2.5 years, while the grid-connected solar system in this study used two different feed-in-tariff models: a grid-tied PV system that uses the gross metering billing method would require 189 solar panels and 5 grid-tied inverters; this system has the annual capability of producing 175223.24 kWh; the estimated capital cost for this system is $33,490 with a 1-year payback period; while another one that uses the net metering billing method would require 126 solar panels and 4 grid-tied inverters, this system has the annual capability of producing 116815 kWh; the estimated capital cost for this system is $25,000 with a 9-month payback period. Through the use of the designs and analyses in this thesis, there is a chance of eliminating at least 93452.456 kg per year of carbon dioxide that would have been emitted from a diesel generator producing the same amount of electricity. This also provides an opportunity to save $33,292 per year that would have been paid to electric utility companies. This thesis concludes that solar energy is the best solution for Somalia's electricity challenges.