Bor katkılı NiMn esaslı polikristal şekil hafızalı alaşımların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of physical properties of boron doped Ni-Mn based polycrystalline shape memory alloys
- Tez No: 821768
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ni46Mn41Sb13-xBx (x = 0, 1, 2, 3 ve 4) alaşımları ark ergitme yöntemini kullanarak üretildi. Üretilen bu alaşımların mikro yapısal, termal, sertlik, elektriksel ve manyetik özellikleri incelendi. XRD ölçümleri tüm alaşımlar için oda sıcaklığında yapılmıştır. Ölçümler sonucunda B0 ve B1 numunelerinin oda sıcaklığında austenite fazında, diğer numunelerin (B2, B3 ve B4) martensit fazında olduğu görülmüştür. B0 ve B1 numuneleri kübik L21 yapısında ve Fm3m uzay grubundadır. Bor katkısı x=2 ve üzerine çıktığında alaşımların kristal yapısının kübik fazdan ortorombik faza geçtiği gözlemlenmiştir. Termal ölçümler sonucunda artan bor miktarı ile beraber austenitten martensite ve martensitten austenite geçiş sıcaklıklarının arttığı görülmüştür. Bor katkısının Ni46Mn41Sb13-xBx (x = 0, 1, 2, 3 ve 4) alaşımlarının mikro sertlik davranışı üzerindeki etkisine bakıldığında, artan bor miktarı ile beraber alaşımların sertliğinin arttığı gözlemlenmiştir. Manyetik ölçüm sonuçları incelendiğinde ise Ni46Mn41Sb13-xBx alaşımlarının karakteristik mıknatıslanma davranışı yüksek manyetik alanlarda elde edilirken, düşük manyetik alanlarda kararsız manyetik davranış gözlenmiştir. Ayrıca bor katkısının artışı doygunluk manyetizasyonunun büyüklüğünde azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ni46Mn41Sb13-xBx (x = 0, 1, 2, 3 and 4) shape memory alloys were produced by arc melting method. Microstructural, thermal, hardness, electrical and magnetic properties examined of these alloys. XRD measurements were performed at room temperature for all alloys. As a result of XRD measurements, B0 and B1 samples were in the austenite phase at the room temperature but the other samples (B2, B3 ve B4) were in the martensite phase at the room temperature. Samples B0 and B1 have cubic L21 structure and Fm3m space group. It was observed that the crystal structure of the alloys changed from the cubic phase to the orthorhombic phase when the boron doping increased x=2 and above. Thermal measurements showed that the transition temperatures from austenite to martensite and from martensite to austenite increased with increasing boron content. Considering the effect of boron doping on the microhardness behavior of the alloys, it was observed that the hardness of the alloys increased with increasing boron content. While the characteristic magnetization behavior of NiMnSb system was obtained at high magnetic fields, unstable magnetic behavior was observed at low magnetic fields. The boron substitution caused decrease in magnitude of the saturation magnetization (Msat).