Dynamic and mechanical performance of adhesively bonded single lap composite joints with different fiber angle orientations of adherends
Tek bindirme yöntemiyle yapıştırılmış farklı elyaf açısı yönlendirmelerine sahip kompozit yapıların dinamik ve mekanik performansı
- Tez No: 821771
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez çalışmamda, yapıştırıcı ile mekanik bağlantısı sağlanmış kompozit yapıların dinamik ve mekanik davranışları incelenmiştir. Tek bindirmeli bağlantı tipi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Farklı oryantasyonlarla hazırlanmış yapılar farklı uzunluklarla birbiri üzerine bindirilerek yapıştırıldı. Kompozit malzeme ve yapıştırıcı değiştirilmeksizin parçaların uzunlukları, fiber oryantasyonları, yapıştırma yüzeyi uzunluklarını gibi parametrelerin etkileri değerlendirilmiştir. Birbiri üzerine bindirilerek yapıştırılan numuneler öncelikle titreşim testine tabii tutuldu. Daha sonra aynı numunelerin çekme testi ile mukavemeti ölçülmüştür. Ayrıca, yapılan testlerin sonuçlarını doğrulamak amacıyla analitik bir model oluşturulmuştur. Modele sonlu eleman analizi programıyla modal analiz ve yapısal analiz uygulanmıştır. Modal analizde sönümleme incelenirken, yapısal analiz yapılarak iki ucuna kuvvet uygulanan numunelerin mukavemeti bulunmuştur. Bu sayede, hem sönümleme değeri yüksek hem de mukavemeti yüksek numuneler elde etmek amacıyla yapılan bu çalışmada bazı numunelerin bu duruma uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adhesively bonded single lap joints have been widely used in the industry due to their high strength, durability, and light-weight characteristics. The dynamic and mechanical behavior of these joints has been extensively studied and improved over time. Currently, adhesively bonded single lap joints exhibit excellent mechanical behavior under both static and dynamic loads. They can withstand high stress concentrations and fatigue, making them suitable for use in industries such as aerospace, automotive, and marine. In the aerospace industry, adhesively bonded single lap joints are used in the construction of aircraft structures, such as wings, fuselage, and tail sections. They offer significant weight savings and improve the overall strength and durability of the aircraft. This study examines the mechanical and dynamic behavior of composite structures that are mechanically joined using adhesive. By covering each other with varying lengths, structures prepared with different orientations were adhered to. Without altering the composite material or adhesive, the effects of parameters like part lengths, fiber orientations, and bonding surface lengths are assessed. The samples are first put through the vibration test after becoming adherends by overlapping one another. The strength of the same samples is then assessed using the tensile test Furthermore, a mathematical model is developed to validate the outcomes of the experiments conducted. The finite element analysis program is used to apply modal analysis and structural analysis to the model. The structural analysis is used to determine the strength of the specimens with force applied to both ends while investigating the damping in the modal analysis. Future design and analysis of structures like those examined in this study can benefit from the findings.