A case analysis for optimizing the balance between solar photovoltaic electricity supply and electricity demand of a facility
Bir tesisin güneş fotovoltaik sistemlerle temin edilen elektrik arzı ile elektrik talebi arasındaki dengeyi optimize etmeye yönelik bir vaka analizi
  1. Tez No: 821772
  2. Yazar: ALİ KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerji günümüzde dünyanın ortak gündemini oluşturmaktadır. Gelişen teknoloji ile artan bireysel ve küresel enerji talebine karşın konvansiyonel fosil yakıt rezervelerinin kısıtlı olması enerji arzında kesintilere sebep olmaktadır. Bu stratejik önemden dolayı enerji günümüzde bir ailenin veya bir üretim hattının probleminden çok ülkelerin güvenlik ve stratejik politikası haline gelmiştir. Fosil kaynakların yetersiz kalması nedeniyle artan enerji talebinin karşılanabilmesi amacıyla yenilenebilir enerji kaynakları hızlı bir şekilde dünya gündemine oturmuştur. Yenilenebilir enerji kaynakları da tüketim talebini karşılamakta tek başına yetersiz olduğundan dolayı bu sistemleri destekleyecek araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu tez ile, şebekeye alçak gerilim seviyesinden irtibatlı 404.6 kWp üretim kapasitesine sahip lisanssız çatı üstü güneş enerjisi santralinin enerji üretimi ile kurulu olduğu tesisin enerji tüketimi detaylı şekilde analiz edilerek üretim ve tüketim arasındaki farkları minimize etmek amacıyla çözüm önerileri detayları ile sunulmuştur. Çalışmada kullanılacak veriler için üretim ve tüketim tesislerinin enerji analizörlerinden gerçek zamanlı veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında üretim-tüketim dengesinin sağlanması için çözüm önerileri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, energy constitutes the common agenda of the world. Despite the increasing individual and global energy demand with developing technology, the limited conventional fossil fuel reserves cause interruptions in energy supply. Because of this strategic importance, energy has become the security and strategic policy of countries rather than the problem of a family or a production line. In order to meet the increasing energy demand due to the inadequacy and finiteness of fossil resources, renewable energy sources have quickly come to the agenda of the world. Since renewable energy sources are insufficient to meet the consumption demand on their own, research and development studies are carried out to support these systems. With this thesis, the energy production of the unlicensed rooftop solar power plant with a generation capacity of 404.6 kWp connected to the grid from the low voltage level and the energy consumption of the facility where it is installed are analyzed in detail and solution proposals are presented in detail in order to minimize the differences between production and consumption. For the data to be used in the study, real-time data were obtained from the energy analyzers of the production and consumption facilities. In the light of the data obtained, solution suggestions are given in order to achieve the production-consumption balance.