The effect of chloride-based de-icers on expansion from alkali-aggregate reaction and compressive strength of concrete
Klorür bazlı buz çözücülerın alkalı-agrega reaksıyonundan kaynaklanan genleşmeye ve betonun basınç dayanımına etkisi
- Tez No: 821776
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alkali-agrega reaksiyonu, belirli agrega türleri ile çimento veya buz çözücü maddeden gelen alkalin oksitler arasındaki bir reaksiyon olarak tanımlanır. Beton yapılarda harita çatlaması görüldüğünde bu reaksiyondan şüphelenilebilir. Bu araştırma, klorür bazlı buz çözücülerin alkali-silika reaksiyonları ve basınç dayanımı üzerindeki etkisini anlamak için motive edilmiştir. Çalışma süresince deney grupları reaktif ve şüpheli olmak üzere iki tür agrega ile hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler (harç çubukları ve küp numuneler) çeşitli konsantrasyonlarda sodyum klorür ve kalsiyum klorür olmak üzere iki farklı çözelti içinde saklanmıştır. Harç çubuğu yöntemine göre, bulgular klorür bazlı buz çözmenin alkali-silika reaksiyonunda önemli bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sodyum klorürün, harç çubuklarının genleşmesi ve başlangıçtaki veya hızlandırılmış alkali-silika reaksiyonu üzerinde kalsiyum klorürden daha önemli etkiye sahip olduğunu belirtmişlerdir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kalsiyum klorür ile karşılaştırıldığında, sodyum klorürün basınç dayanımı üzerinde sınırlı bir etkisi vardır. Ancak genel olarak, buz çözücü maddenin konsantrasyonu ile küp numunelerin basınç dayanımı arasında ters bir ilişki vardır. Harç çubuğu numunelerinin enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi analizi ile taramalı elektron mikroskobu, farklı oranlarda her iki tip buz çözme maddesiyle alkali-silika reaksiyonunun meydana geldiğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The alkali-aggregate reaction is defined as a reaction between certain types of aggregate and alkaline oxides from the cement or deicing agent. This reaction can be suspected when map-cracking are seen in concrete structures. This research was motivated to understand the effect of chloride-based deicers on alkali-silica reactions and compressive strength. During the study, the experimental groups were prepared with two types of aggregates, reactive and suspect. The prepared samples (mortar bars and cube specimens) were kept in two different solutions, sodium chloride and calcium chloride, at various concentrations. According to the mortar bar method, the findings reveal that chloride-based deicing has a significant role in the alkali-silica reaction. They noted that sodium chloride with more considerable influence than calcium chloride on the expansion of mortar bars and initial or accelerated alkali-silica reaction. In the second part of the study, compared to calcium chloride , sodium chloride has a limited effect on compressive strength. But in general, an inverse relationship exists between the concentration of the deicing agent and the compressive strength of the cube specimens. The scanning electron microscopy with energy-dispersive X-ray spectroscopy analysis of the mortar bar specimens confirmed the occurrence of the alkali-silica reaction with both types of deicing agents, with different proportions.