Irak inşaat sektöründe kamu – özel işbirliği uygulamalarının önündeki engeller
- Tez No: 821777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kamu – özel ortaklıklarının uygulanması esnasında birçok engel ortaya çıkabilmekte, bu engeller kamu – özel ortaklıklarının yatırım projelerinde etkin kullanımını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışma, Irak özelinde kamu ve özel sektör ortaklığının inşaat sektöründe uygulamasını kısıtlayan engellerin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla öncelikle literatür göz önünde bulundurularak bir anket formu oluşturulmuştur. Anket 5'li likert ölçeği kullanılarak düzenlenmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca engeller arası önem derecelerini tespit etmek amacıyla analitik hiyerarşi prosesi yöntemi de kullanılmıştır. Tasarlanan anket, dört engele (hukuki, teknik, uygulama ve politik) ayrılmıştır. Anket toplamda 130 yatırım ve ortaklık uzmanı üzerinde uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Türkiye, Kazakistan, Gana, Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan gibi bu alanda önde gelen ülkelerde yapılan araştırmaların ışığında KÖO yasalarındaki potansiyel eksiklikler ve boşluklar tespit edilmiştir. Anket tasarımı esnasında Irak ortaklık hukukundaki dengesizliği ele alan literatür de ele alınmıştır. Diğer ülke yasaları ile Irak arasındaki benzerliklerden yararlanılarak, kamu ve özel sektör arasındaki ortaklık yasasının önündeki potansiyel engeller tespit edilmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi çalışmada engeller dört ana başlıkta incelenmiştir. Ana başlıkların altında yer alacak faktörler literatür yardımıyla belirlenmiştir. Ankette ölçek olarak 5'li Likert kullanılmıştır. Çalışma kapsamında belirlenen ana başlıkların arasındaki önem seviyelerinin belirlenmesi için de Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Böylelikle alt faktör ve ana başlık bazında engellerin önem dereceleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the implementation of public-private partnerships, many barriers may be emerged, these obstacles may affect the implementation of public-private partnerships in the investment projects negatively. This study aims to identify the barriers that restrict the public and private partnerships implementation in the construction industry in Iraq. For this purpose, a questionnaire survey has been organized based on literature studies. The questionnaire was arranged using a 5-point Likert scale. Within the scope of the study, the analytical hierarchy process method was also used to determine the degree of importance between barriers. The survey was conducted on four barrier groups (legal, technical, executive and political). The questionnaire survey was applied to 130 investment and partnership experts and the results were analyzed. Potential deficiencies and gaps in PPP laws have been identified in the light of research conducted in leading countries in this field, such as Turkey, Kazakhstan, Ghana, Kuwait, Qatar and Saudi Arabia. Literature regarding the imbalance in Iraqi partnership was also examined during survey design. Using the similarities between the laws of other countries and Iraq, potential obstacles to the law of partnership between the public and private sectors have been identified. As mentioned before, barriers were examined using four main factors. The items of the main factors were determined using the literature studies. A 5-point Likert scale was used in the survey. The Analytical Hierarchy Process (AHP) method is used to determine the importance criteria among the main criteria within the scope of the study. The degree of importance of the barriers were determined on the basis of sub-items and main factors.