Tarım kredi kooperatifleri ortaklarının finansal beklentileri: bir banka modeli önerisi
Financial expectations of agricultural credit cooperatives members: a bank model proposal
  1. Tez No: 821819
  2. Yazar: HAKAN UĞUR ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Son yıllarda zincir market sektörüne girmesi ile birlikte daha fazla tanınan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye'nin ilk finansal kuruluşlarından biridir. Türkiye'nin her yerinde bulunan tarım kredi kooperatiflerinin varlığı ve sürekliliği tarım sektörü ve ülke ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahiptir. 1863 yılından beri hizmet veren Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretimin artırılması için ortaklarına gerekli girdiyi sağlama, ortaklarının refah düzeyini artırma, ortakların ürünlerini değerlendirme, orta ve küçük ölçekli tarımsal işletmelere hizmet sunma amaçlarını taşımaktadır. Bu çerçevede Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ile birlikte tarım sektörünü büyük ölçüde finanse eden iki kuruluştan biridir. Çalışmanın amacı, Türkiye Tarım kredi Kooperatiflerinin finansal sorunlarının tespit edilip, çözüm önerilerinde bulunmaktır. Oluşturulan çözüm önerileri ile Tarım kredi kooperatiflerinin sürekliliği ve gelişiminin olumlu yönde sürdürülmesi hedeflenmektedir. Bununla birlikte ortaklara daha iyi hizmet verilmesi ile hem tarım hem de ülke ekonomisinin gelişmesine daha çok katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın veri grubunu Tarım kredi kooperatiflerine ait istatistik veriler, literatür çalışmaları, saha görüşmeleri, gözlemler ile anket sonuçları oluşturmaktadır. Tarım Kredi kooperatiflerinin finansal sorunlarının tespit edilebilmesi için çalışmanın uygulama kısmında öncelikle 400 ortağa yönelik yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması neticesinde elde edilen veriler ışığında Tarım kredi kooperatiflerinin devamlılığı ve finansal sorunların çözümü için kooperatifler bankasının kurulmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın uygulama kısmının devamında, ortaya konulan ihtiyaç sebebiyle kooperatif bankası kurulmasına yönelik bir model önerisinde bulunulmuştur. Oluşturulan model önerisinin uygulanabilirliğini ortaya koymak için modele yönelik bir SWOT analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan SWOT analizi neticesinde Tarım kredi kooperatifleri için kurulacak bankanın kooperatiflere, ortaklara, ülke tarımına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey Agricultural Credit Cooperatives, which is more well-known with its entry into the chain market sector in recent years, is one of the first financial institutions in Turkey. The existence and continuity of agricultural credit cooperatives located all over Turkey has a strategic importance in terms of the agricultural sector and the country's economy. Agricultural Credit Cooperatives, which have been serving since 1863, aim to provide their members with the necessary input to increase agricultural production, increase the welfare of their members, evaluate the products of their members, and provide services to medium and small-scale agricultural enterprises. In this context, Agricultural Credit Cooperatives, together with Ziraat Bank, is one of the two organizations that largely finance the agricultural sector. The aim of the study is to determine the financial problems of Turkish Agricultural Credit Cooperatives and to propose solutions. With the proposed solution proposals, it is aimed to maintain the continuity and development of agricultural credit cooperatives in a positive way. In addition, it is aimed to contribute more to the development of both agriculture and the country's economy by providing better service to the members. The data group of the study consists of statistical data, literature studies, field interviews, observations and survey results belonging to agricultural credit cooperatives. In order to determine the financial problems of Agricultural Credit cooperatives, first of all, a face-to-face survey was conducted for 400 members in the application part of the study. In the light of the data obtained as a result of the survey, the necessity of establishing a cooperative bank has emerged for the continuity of agricultural credit cooperatives and the solution of financial problems. In the continuation of the application part of the study, a model proposal was made for the establishment of a cooperative bank due to the need revealed. A SWOT analysis was carried out for the model in order to demonstrate the feasibility of the created model proposal. As a result of the SWOT analysis, it is predicted that the bank to be established for agricultural credit cooperatives will make a great contribution to the cooperatives, members, agriculture and economy of the country.