Türkiye tarım kredi kooperatifleri sisteminin finansal yapısına yönelik araştırma ve öneriler
- Tez No: 41074
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Ekonomik bakımdan zayıf olan fertlerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak için karşılıklı yardım ve dayanışma içerisinde gönüllü olarak, güçlerini birleştirerek meydana getirdikleri sosyo-ekonomik harekete kooperatif denir. Ekonomik büyümeyi ve dolayısı ile refah toplumu oluşturacak yeni sistem arayışlarının devam ettiği günümüzde sosyo-ekonomik bir nitelik taşıyan kooperatif sistem toplum kalkınmasını sağlayan etkili bir araç olarak görünmektedir. Bu nedenle ülkemizde tarımsal alanlarda faaliyet gösteren üreticiler, ekonomik menfaatlerini korumak, meslek ve geçimleri ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla karşılıklı yardım ilkesine dayanan Tarım Kredi Kooperatiflerini kurmuşlardır. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 1993 yılı sonu itibariyle 2495 Birim Kooperatifi, 16 Bölge Birliği ve bir Merkez Birliği olmak üzere 1.516.917 ortağı olan çiftçiye hizmet götürerek tarım sektöründe etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye ekonomik yapısı içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin karşılaştıkları finansal sorunlarını tesbit ederek bu sorunları çözümleyecek öneriler geliştirmektir. Çalışmada genel olarak, kooperatifçilik kavramı, Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarihi gelişimi ve Türkiye'de Tarım Kredi Kooperatifçiliği, sistemin kuruluş yapısı, amaç ve çalışma konulan, yönetimi, yatırımları, iştirakleri incelenmiş, daha sonra kooperatiflerde finansmanın önemi, tarım sektörünün finansman yapısı, tarımda krediler, kooperatiflerin finansman kaynaklan araştırılmış, Tarım Kredi Kooperatiflerinin finansman kaynaklan incelenmiştir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin finansal durumunun belirlenmesi ve çözüm önerileri getirilmesi amacıyla araştırma yapılmıştır. Kullanılan araştırma teknikleri belgesel kaynak taraması, görüşme, örnekleme ve anket uygulamasıdır. Araştırmanın evreni Türkiye genelinde faaliyet göstermekte olan birim Tarım Kredi Kooperatifleridir. Alt sınırı ise rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen birim Tarım Kredi Kooperatiflerinin 265'inin yöneticileri oluşturmaktadır. Uygulanan ankete cevap veren kooperatif yöneticilerinin verdikleri cevaplar matematiksel ve istatistiksel yöntemlerle değerlendirilerek sorunlar ve çözüm önerileri tespit edilmiştir.Ortaya çıkan sorunlar genel olarak ikiye ayrılarak incelenmiştir. Birincisi Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarının sorunları; bunlar tarımsal yapıdan kaynaklanan fınansal sorunlar, Tarım Kredi Kooperatifindeki yetersizliklerden kaynaklanan finansal sorunlardır. İkinci sorun ise, Tarım Kredi Kooperatiflerinin finansal sorunlarıdır. Bu sorunları ise kooperatiflerin özkaynak oluşumundan ve yabancı kaynak oluşumundan kaynaklanan finansal sorunları ve kooperatiflerin finansal kaynaklara bağlı diğer sorunları tespit edilerek incelenmiştir. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri sisteminde finansal sorunlara yönelik çözüm önerileri ise üç ana başlık altında sunulmuştur. Birincisi kooperatiflerin özkaynak oluşumuna yönelik öneriler, ikincisi kooperatiflerin yabancı kaynak oluşumuna yönelik öneriler ve üçüncüsü ise kooperatiflerde finansal kaynak oluşumuna yönelik diğer öneriler sunulmuştur. Bu öneriler doğrultusunda gerekli yasal düzenlemeler yapılarak kooperatiflerin bağımsız bir özel sektör kooperatif işletme yapısında çalıştırılması ile ortaklarına ve Türk çiftçisine en iyi hizmeti vermeleri sağlanmış olacaktır. Gerçek kooperatif anlayışının tam olarak uygulanması neticesinde ve kooperatifçilik ilkelerinin iyi organizeli kullanılması ve uygulanması durumunda Tarım Kredi Kooperatifleri Dünya Kooperatifçiliği içindeki yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A cooperative is defined as socio-economic movement in which the individuals who have poor economic conditions, gather their powers within mutual assistance and solidarity, voluntarily, in order to meet their common needs. Today, when the new system searches which will provide economic growth and thus form a society of welfare, are going on; the cooperative system which has a socio economic attribute is, regared as an efficient means to provide the development of the society. For this reason, the producers who operate in the agricultural field, in our country, have founded the agricultural Loan Cooperative which is based on the principle of mutual assistance in order to meet their needs related to their occupation and living and to protect their economic benefits. 2495 Unit Cooperative organization as of the end of the year 1993 of the Cooperative Organization of Agricultural Loan, is being effective in the agricultural sector by bringing service to the farmer who has 1.516.917 partners including 16 Local union and one Central Union. The aim of this study is to determine the financial problems which The Agricultural Loan Cooperatives confort within the economic structure of Turkey and to state proposals as solutions to these problems. Generally in the study, the concept of operation of cooperatives, the historical progress of the Agricultural Loan Cooperatives and the Agricultural Loan Operation of Cooperatives, the foundation structure of the system, its aim and the subject matters of the study, its management, its investments and participations have been elaborated and then the importance of finance in cooperatives, the financial structure of the Agricultural Sector, loans in agriculture, the finance resources of the Agricultural Loan Cooperatives have been examined. Researches have been made in order to determine the financial situations of the Agricultural Loan Cooperatives and to propose solutions. The research techniques which are employed are documental resource search, discussion, sampling, and inquiry application. The universe of the research are the unit Agricultural Loan Cooperatives which operate in Turkey.Its base limit is composed of the managers of the 265 of the unit Agricultural Loan Cooperatives chosen, with the method of random sampling. The answers given by the managers of the cooperatives to the inquiry are evaluated by mathematical and statistical methods and recommendations for solutions have been determined. The proplems which have arised, have been examined in two groups. First group includes the problems of the partners of the Agricultural Loan Cooperatives, these are financial problems which arise from the agricultural structure and from the insufficiencies in the Agricultural Loan Cooperatives. These problems, have been analyzed by specifying the financial problems arising from the self-resource formation of the cooperatives. The solution proposals for the financial problems in the Agricultural Loan Cooperatives system are presented under three main titles. First title comprises the proposals for the self-resource formation of the Cooperatives, second comprises the proposals for the foreign resource formation of the cooperatives and the third comprises the other proposals for financial resource formation in the Cooperatives. Within the direction of these proposals; to employ cooperatives in the structure of an independent private sector cooperative organization and to present the best service to their partners and to the Turkish farmers shall be provided; by making the necessary legal arragements. As a result of the full application of the real cooperative understanding and, if and when the principals of operation of cooperatives are used and applied in a well-organised way; the Agricultural Loan Cooperatives shall take their place in the World a genation of cooperatives.