Wagner Kanunu'nun geçerliliğinin test edilmesi
Testing the validity of Wagner's Law
- Tez No: 821840
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin araştırılması son zamanlarda tüm dünyada en ilginç konulardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, 1970-2019 dönemini kapsayan yıllık zaman serileri kullanılarak Ruanda ekonomisinde Wagner Kanunu'nun geçerliği olduğunu incelenmiştir. Çalışmanın serilerin 1994 yılında meydana gelen kırılma nedeniyle analiz yaparken Gregory-Hansen eşbütünleşme ve Tado-Yamamoto nedensellik testi kullanılmıştır. Ancak bu analizinde, Johansen eşbütünleşmesi ve Granger nedenselliği incelenmek de faydalı olmuştur. Analizin sonuçlarına göre, Johansen Eşbütünleşme testinde sadece Pryor (1968), Musgrave (1969) ve Mann (1980) modelindeki değişkenler, uzun vadede ilişkisi sahiptir. Gregory-Hansen testinde ise, herhangi Wagner Yasası'nın modelinin değişkenlerin uzun vadeli ilişkileri vardır. Nedenselliğin sonuçlarına bakıldığında,Granger testinde Gupta ve Musgrave verisyonu Keynesyen Hipotezi desteklerken pryor verisyonu tersi sonucuyla Wagner Yasası'nı geçerli olduğunu göstermiştir. Öte yanda, Toda-Yamamoto testinde sadece Gupta modeli anlamlığı olup Keynesyen Hipotezi desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of the relationship between public spending and economic growth has recently gained significant attention worldwide. The aim of this study is to test the validity of Wagner law in Rwandan economy for the period between 1970 and 2019. Gregory-Hansen co-integration and Tado-Yamamoto causality test were used when analyzing the study series due to the breakage that occurred in 1994. However, Johansen co-integration and Granger causality also were applied in this analysis. By examining the findings of the study, only the variables in the Pryor (1968), Musgrave (1969) and Mann (1980) models in the Johansen test had a long-term relationship. The results from Gregory-Hansen test show that in the models of Wagner's law, all variables have long-term relationship. By Looking at the results of causality, the Gupta and Musgrave version supported the Keynesian hypothesis in the Granger test, while the Pryor version showed that Wagner's law was valid. On the other hand, Toda-Yamamoto test results show that only the Gupta model was significant by supporting the Keynesian hypothesis.