Suriyeli mülteci kadınlar, toplumsal cinsiyet ve sağlık: İstanbul, Ümraniye örneği
Syrian refugee women, gender and health: The case of Istanbul, Umraniye
- Tez No: 821839
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, Suriye savaşı nedeni ile Türkiye'ye zorunlu göç etmiş olan Suriye uyruklu kadın sığınmacıların göç sonrasında sağlık hizmetlerine erişim süreçleri, göç deneyimleri ve kadın olma konumları ile birlikte, toplumsal cinsiyet ve feminist yaklaşım çerçevesinde ele alınmıştır. Suriyeli kadınların sağlık koşulları bütünsel olarak değerlendirilmiş ve sağlık hizmetlerine erişimleri biyopsikososyal açıdan ele alınmıştır. Bu sebeple çalışmada kadınların göç deneyimlerinin hayatları üzerindeki etkilerine de yer verilmiş ve kadınların göç deneyimleri görünür kılınmaya çalışılmıştır. Çalışmada Suriye'den Türkiye'ye gelen ve İstanbul Ümraniye'de yaşayan, ücretsiz ev içi emek işçisi 21 kadın ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmam, Suriyeli kadınların zorunlu göç süreçlerinin sağlık süreçlerine olumlu ve olumsuz bir takım etkileri olduğuna, bununla birlikte savaş ve göç sürecinin kadınlar için çoğunlukla zorlayıcı olduğuna işaret etmektedir. Göç deneyimlerinin kadınların sağlık ve gündelik yaşamlarında olumlu etkileri de olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the processes of accessing health services of Syrian women asylum seekers who migrated to Turkey due to the Syrian war, together with their migration experiences and their position as women, are discussed within the framework of gender and feminist approach. The health conditions of Syrian women were evaluated holistically and their access to health services was discussed from a biopsychosocial perspective. For this reason, the effects of women's migration experiences on their lives are also included in the study and women's migration experiences are tried to be made visible. In the study, in-depth interviews were conducted with 21 unpaid domestic labor workers who came to Turkey from Syria and live in Istanbul Umraniye. My study points out that the forced migration processes of Syrian women have some positive and negative effects on their health processes, while the war and migration process are mostly challenging for women. It has been observed that migration experiences also have positive effects on women's health and daily lives.