Okul yöneticilerinin diğerkâmlık düzeyleri ile çatışma çözme becerilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of school directors' levels of altruism and conflict resolution skills
  1. Tez No: 821851
  2. Yazar: MELEK SAKARYA YENEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı okul yöneticilerin diğerkamlık düzeyleri ile çatışma çözme becerilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Araştırma tarama modelinde yapılmış olup araştırmanın evrenini Kayseri'de görev yapan okul yöneticileri oluşturmakta ve örneklem bu yöneticiler arasından random yöntemi ile belirlenmiş 205 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmada yöneticilerin diğerkamlık düzeyleri ve çatışma çözme yöntemlerini karşılaştırmak için geliştirilmiş olan Diğerkamlık ölçeği ve Çatışma Çözme Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri bilgisayar ortamında istatistik çözümleme programı kullanılarak elde edilen yüzde ve frekans dağılımı T-testi ve ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin diğerkamlık düzeyleri ve çatışma çözme eğilimleri cinsiyet, kıdem, öğrenim seviyesi, görev, okul türü, yöneticilikte çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Diğerkamlık düzeyi ve çatışma çözme eğilimleri toplam puanları ve alt boyutları arasında düşük ve orta düzeyde bir çok ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to comparative analysis of school directors' levels of altruism and conflict resolution skills. The research was conducted with the scanning model. The population consists of school administrators who work in Kayseri. The sample consists of 205 managers determined by random method among these managers. In the research, the Altruism scale and the Conflict Resolution Tendency Scale were used, which were developed to compare the altruism levels and conflict resolution methods of administrators. The research data were analyzed with the percentage and frequency distribution T-test and ANOVA test, which were obtained by using a statistical analysis program in the computer environment. According to the results of the research, the altruism levels and conflict resolution tendencies of school administrators; there was no significant difference was found in terms of gender, seniority, education level, duty, school type, working time at school. There are many low and moderate correlations between altruism and conflict resolution tendencies in total scores and sub-dimensions.