Bağlayıcı türünün yapay mermerlerin fiziko – mekanik ve sürdürülebilirlik özelliklerine etkisi
The effect of binding type on the physico- mechanical and sustainability properties of artificial marbles
- Tez No: 821863
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sürdürülebilirliğin temel ilkesi, üretim ve çeşitliliğin sürekliliğini sağlarken insan yaşamının etkilerinin detaylı bir şekilde incelenmesidir. Mermer, kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesi sonucu oluşan bir bileşimdir ve metomorfizma olayıyla meydana gelir. Endüstriyel açıdan, cilalanması ve parlatılması kolay olan taşlar mermer olarak adlandırılır. Mermerlerin inşaat sektöründe cephe kaplamaları, döşeme uygulamaları, düşey yüzeylerde kullanımı, taban döşemeleri, merdiven basamakları ve dekoratif amaçlı kullanımları gibi geniş bir yelpazede artan talebi, Türkiye'deki işletme ve fabrika sayısının artmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'de yıllık olarak yaklaşık 1 milyon ton mermer artığı oluşmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı yapay mermer üretmek için kullanılan bağlayıcı türünün yapay mermerlerin fiziko–mekanik ve sürdürülebilirlik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çimento, karbondioksit (CO2) salınımı yoluyla çevreyi olumsuz etkilemektedir. Düzenli depolama alanlarının kullanımı ve kullanım yöntemleri önemli ekonomik maliyetlere yol açmakta ve üretim maliyetlerini artırmaktadır. Sürdürülebilirlik açısından katı artık ürünlerin yeniden kullanılması ve ekonomiye kazandırılması gereklidir. Bu tez çalışması kapsamında endüstriyel artık malzeme olan fosilli limralar kullanılmıştır. Fosilli limra, beyaz çimento, magnezyum oksiklorür çimentosu ve döküm tipi polyester olmak üzere üç farklı bağlayıcı kullanılarak yapay mermerler üretilmiştir. Fosilli limra malzemesi artıklarının farklı boyutlarda kullanılarak üretilen yapay mermer ürünlerinin fiziko-mekanik özelliklerini inceleyen bu deneyler, üretilen yapay mermerlerin doğal mermerlerle karşılaştırıldığında oldukça olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Üç farklı yapay mermer numunelerinin incelenmesi sonucunda, fosilli limra yapay mermerinin (FLM) doğal mermerlere göre daha üstün sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda üretilen üç farklı yapay mermerin farklı iklim koşullarında avantajları ve dezavantajlarıda tez kapsamında incelenmiştir. Fosilli limraların yapay mermer haline getirilmesi, yerli kaynakların daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlarken, maden ocaklarına olan talebi azaltarak doğanın daha az zarar görmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, maden ocaklarından atık olarak iv depolanan mermer paşalarının değerlendirilmesi, çevresel zararın minimize edilmesine katkıda bulunmakta ve böylece ülke ekonomisine önemli bir ek katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, fosilli limraların yapay mermer üretiminde kullanılması hem çevre hem de ekonomik açıdan önemli faydalar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The fundamental principle of sustainability is to ensure the continuity of production and diversity while thoroughly examining the impact on human life. Marble is a composite formed by the recrystallization of limestone and dolomitic limestone, resulting from the process of metamorphism. Industrially, stones that are easy to polish and shine are referred to as marble. The increasing demand for marbles in a wide range of applications, including façade cladding, flooring, vertical surfaces, floor paving, staircases, and decorative uses in the construction sector, leads to an increase in the number of enterprises and factories in Turkey. In this context, approximately 1 million tons of marble waste is generated annually in Turkey. The aim of this thesis study is to investigate the effect of the type of binder used in the production of artificial marble on the physico-mechanical and sustainability properties of artificial marbles. Cement has a negative impact on the environment through carbon dioxide (CO2) emissions. The use and methods of disposal of regular storage areas result in significant economic costs and increase production expenses. From a sustainability perspective, it is essential to reuse and reintegrate solid waste products into the economy. In this thesis study, fossilized limestone, an industrial waste material, was used. Artificial marbles were produced using three different binders: fossilized limestone, white cement, magnesium oxychloride cement, and casting-type polyester. The experiments examining the physico-mechanical properties of artificial marbles produced using different sizes of fossilized limestone waste materials have yielded highly favorable results when compared to natural marbles. Through the examination of three different artificial marble samples, it was observed that fossilized limestone artificial marble (FLM) provided superior results compared to natural marbles. Additionally, the advantages and disadvantages of the three different artificial marbles under different climatic conditions were investigated within the scope of the thesis. The transformation of fossilized limestones into artificial marbles contributes to the more efficient utilization of domestic resources, reduces the demand for mining quarries, and minimizes the environmental impact. Moreover, the utilization of marble slurry, vi which is otherwise disposed of as waste in mining quarries, contributes to the reduction of environmental damage and thus provides significant additional economic value to the country. Therefore, the use of fossilized limestones in artificial marble production offers important benefits both environmentally and economically.