Firma düzeyinde ar-ge, yenilik ve verimlilik: Orta-gelirli ülkeler örneği
R&d, innovation, and productivity at the firm level: An Example of middle-income countries
  1. Tez No: 821864
  2. Yazar: BAYRAM VELİ DOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İktisat bilimindeki başlıca araştırma konularından birisi firma verimliliğidir. Bu konu, mikro düzeyde firma kârlılığı ve makro düzeyde ekonomik büyüme açısından önemlidir. Yeniliğin verimlilik ile ilişkisi olması beklense de bu etki hususunda kesin kanıtlar bulunmamaktadır. İlgili ilişkinin, örneklem seçim yanlılığı ve içsellik sorunlarını dikkate alması bakımından sıklıkla Crépon, Duguet ve Mairesse (CDM, 1998) modeli ile incelendiği görülmektedir. Bu modele dayalı olarak örneklem seçimine ağırlık veren Mairesse, Mohnen ve Kremp (MMK, 2005) modeli de diğer bir seçenektir. Bu çalışmanın temel amacı ilgili modellerden yararlanarak orta-gelirli ülkelerde yenilik girdisinin yenilik çıktısına ve yenilik çıktısının verimliliğe etkilerini bilgi sıçramaları ekseninde incelemektir. Çalışmanın literatüre katkısı, yenilikçi-olmayan firmalar tarafından üretilen bilginin yenilikçi firmalar tarafından özümsenerek yenilik üretiminde kullanıldığı bir model sunmasıdır. Bu bağlamda yenilikçi-olmayan firmalardan kaynaklanan bilgi sıçramalarının verimliliği artırdığı tezi ortaya konmaktadır. Orta-gelirli ülkelere odaklanan bu çalışmada 19 ülke için 2013 yılına ait ve 22 ülke için 2019 yılına ait içeren yatay-kesit veri setleri her bir yıl için ülke bazında birleştirilerek iki ayrı veri seti oluşturulmaktadır. Bu veri setleri CDM ve MMK modellerine ek olarak yenilikçi olmayan firmalardan sağlanan bilgi sıçramalarının yenilikçi firmalara ağırlıklı olarak dağıtıldığı geliştirilmiş modelin tahmininde kullanılmaktadır. Bulgular çalışan başına Ar-Ge harcamalarının çalışan başına yenilikçi satışlara ek olarak ürün yeniliği ve süreç yeniliği yapma olasılıklarını artırdığını göstermektedir. Çalışan başına yenilikçi satışların ve ürün yeniliği yapma olasılığının verimliliğe etkisi pozitifken süreç yeniliği yapma olasılığının etkisi negatiftir. Son olarak bilgi sıçramalarının dikkate alındığı durumda mekânsal etkilerin var olduğu ve bu sıçramaların da verimliliği artırdığı yönünde bulgulara ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the primary research topics in economics is firm productivity. This subject is crucial both at the micro-level for profitability and at the macro-level for growth. While the connection between innovation and productivity lacks conclusive evidence, it is often analyzed using Crépon, Duguet, and Mairesse (CDM, 1998) model, which addresses sample selection bias and endogeneity. Mairesse, Mohnen, and Kremp (MMK, 2005) model offers an alternative approach with focusing sample selection. This study aims to explore how innovation input impacts innovation output and how innovation output influences productivity in middle-income countries through knowledge spillovers. The study's contribution lies in presenting a model where knowledge generated by non-innovative firms is absorbed and used by innovative firms in their innovation processes. Therefore, the thesis posits that knowledge spillovers from non-innovative firms enhance productivity. The study concentrates on middle-income countries and creates two separate datasets for each year by merging cross-sectional data for 19 countries in 2013 and 22 countries in 2019. Along with the CDM and MMK models, these datasets are used to estimate the augmented model, which weights knowledge spillovers from non-innovative firms to innovative firms. The findings reveal that R&D expenditures per worker enhances the probability of having product and process innovations as well as the intensity of innovative sales. While the impacts of innovative sales per worker and product innovation on productivity are positive, the impact of process innovation on productivity is negative. It is also discovered that knowledge spillovers have spatial impacts and that they improve productivity.