Theoretical investigations on the energy requirements of computation under limited resources
Sınırlı kaynak ile hesaplamanın enerji gereksinimleri üzerine teorik araştırmalar
- Tez No: 821881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ECEVİT, PROF. DR. AHMET CELAL CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hesaplamalı karmaşıklık teorisi hesapların yapılabilmesi için gerekli olan asga\-ri kaynak miktarını inceler, ve bunların arasında en çok zaman ve hafıza kaynakları incelenir. 1961'de Landauer enerji harcamanın hesaplama yapmak için gerekli olup olmadığını inceledi, ve hangi durumlarda ne kadar enerji harcanması gerektiğini konusun\-da Landauer bedeli ola\-rak bilinen hesabı öne sürdü. Landauer'den sonra Fredkin, Toffoli, ve Bennett enerji harcamadan çalışan bilgisayarların yapılabileceğini teorik olarak gösterdi, fakat bunun için yeterli kaynak olması gerekiyor. Bu makalede belirlenim\-ci sonlu durumlu makinelerinin ve girdisini sadece bir kere okuyabilen makinelerin enerji harcamak zorunda olduğu kanıtlanmış, ve bu modeller harcadıkları enerji yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computational complexity theory investigates the minimum amount of resources needed to perform a computation, and time and space complexity are the most popular of such measures. Landauer has shown that energy, just like time and space, is a resource, and quantified the amount of energy needed and when. We use Landauer's findings to naturally formulate the energy complexity of deterministic finite automata and machines with a single access to their input, and investigate it through the lens of computational complexity theory.