Sessiz istifa kavramına ilişkin bir model önerisi
A model proposition on the concept of quiet quitting
  1. Tez No: 821880
  2. Yazar: ÖZGE KOBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, son dönemde ortaya çıkan“sessiz istifa”kavramının iş dünyasındaki ele alınışını ve algısını incelemeyi, bu konuyla ilgili veriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, bu kavramın Türkiye'de bulunan beyaz yaka çalışanlar ve işverenler tarafından nasıl görüldüğü ile ilgili değerlendirmeler bulunmaktadır. Bu anlamda sessiz istifanın kavramsal anlamını ve iş yerlerindeki yaygınlığını anlamak, nedenlerini ve etkilerini belirlemek, şirketlerin bu kavramı anlamlandırması ve yönetmesi adına önerilerde bulunmak hedeflenmektedir. Ek olarak, çalışmanın literatürde bu kavramla ilgili daha çok akademik kaynak bulunması yönünde katkı sağlaması, diğer araştırmacıları teşvik etmesi ve gelecek çalışmalar için bir temel oluşturması amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, Türkiye'de sessiz istifa kavramının nasıl algılandığı incelenmiş ve veri toplama aracı olarak“mülakat”kullanılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiştir. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden betimsel analiz ve gömülü teori kullanılmıştır. Analizlerin etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve kodların sistematik bir şekilde belirlenebilmesi amacıyla MAXQDA programından faydalanılmıştır. Yapılan görüşmelerde, katılımcılardan sessiz istifa hakkındaki görüşleri alınmıştır. Bu verilere göre çeşitli faktörler sonucunda sessiz istifanın çalışanın mutsuzluğu ve motivasyon eksikliğiyle ilgili olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar tarafından bu kavram“Çalışanın sorumluklarının üzerine bir şey katmadan işlerini minimumda yürütmesi ve göze batmayacak kadar iş yapması”şeklinde değerlendirilmiştir.“Çalışanların sessiz bırakışı”olarak da ifade edilen sessiz istifa kavramının, çalışanın şirkete bağlılığını kaybederek çalışmaya motive olmaması, göz ardı edildiği durumda şirketi cezalandırması" şeklinde de tanımlandığı görülmüştür. Çalışmada sessiz istifa eylemini tetikleyen faktörler belirlenmiş ve bu faktörleri içeren bir model sunulmuştur. Bu eylemi etkileyen faktörlerle ilgili sessiz istifanın belirleyicileri pandemi, buna bağlı olarak değişen çalışma ortamı ve koşullarıdır. Bu koşullar uzaktan çalışma, iş-yaşam dengesi, terfi ve yan haklar ve verimsizlik olarak verilebilir. Belirtilen bu koşullara bağlı olarak kişi takdir görmediği, geri bildirim alamadığı, ekip içinde ve yöneticisiyle açık iletişime sahip olmadığı ve yöneticinin liderlik eksikliğine bağlı olarak kişiye liderlik edemediği durumlarda, ekonomik faktörlere ve sosyal izolasyona da bağlı olarak çalışanlar mutsuz olabilir, motivasyonları azalabilir ve aidiyet duygusunu kaybederek sessiz istifaya yönelebilir. Sessiz istifanın uzun vadede negatif etkisinin engellenmesi adına şirketler tarafından yapılacak iyileştirmeler önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the perception of the concept of“quiet quitting”which has emerged in recent times as well as to provide data on how it is perceived and handled by white-collar employees and employers in business world. The study seeks to understand the conceptual meaning and prevalence of quiet quitting in workplaces, identify its causes and effects, examine its potential impacts on organizations, and provide a roadmap for companies to prevent and manage quiet quitting. In addition, the study aims to make a substantial contribution to expanding the current academic resources on this concept in the literature, encourage other researchers and form a basis for future studies. The research utilized a qualitative research method. In the study, the perception of quiet quitting in Turkey was investigated, and the“interview”method and semi-structured interview form were chosen as data collection tools. Descriptive analysis and grounded theory, which are qualitative analysis methods, were employed in the research. The MAXQDA software was utilized to facilitate effective analysis and systematic determination of codes. During the interviews, participants were asked for their opinions on quiet quitting. According to the collected data, it was determined that quiet quitting is linked to employee dissatisfaction and lack of motivation. Participants evaluated this concept as“performing their duties minimally and inconspicuously without adding anything extra”and defined it as“the employees' silence,”which means the employee loses their commitment to the company and lacks motivation to work, ultimately punishing the company when they feel ignored. The study identified factors that results in quiet quitting and ultimately presented a model encompassing these factors. The determinants of quiet quitting related to these factors are the pandemic and the resulting changes in the work environment and conditions. These conditions can be characterized as remote work, work-life balance, promotion and benefits, and inefficiency. In situations where individuals do not receive recognition, lack feedback, lack open communication within the team and with their managers, and experience leadership deficiencies from their managers, coupled with economic factors and social isolation, employees may become unhappy, experience decreased motivation, and lose their sense of belonging, leading them to resort to quiet quitting. To prevent the long-term negative impact of quiet quitting, it is important for companies to recognize these issues and implement improvements.