Aydın adnan menderes üniversitesi öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu ile beden ağırlığı arasındaki ilişki
The relationship between social appearance anxiety and eating attitude and body weight in Aydin Adnan Menderes University students
- Tez No: 821935
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Ergenlikten yetişkinliğe geçiş dönemi olan üniversite yıllarında, sosyal medya ve kitle iletişim araçlarının da etkisiyle bireylerin bedenlerine ilişkin izlemleri artmakta olup, memnuniyetsizlik ve kaygı ortaya çıkması durumunda, yeme tutum bozuklukları ve sosyal kaygının da etkisiyle beden ağırlıklarında değişiklikler görülebilmektedir. Bu çalışmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu ile beden ağırlığı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Kesitsel, analitik tipteki çalışmamız Aydın Adnan Menderes Üniversitesi merkez kampüsünde bulunun tüm fakültelerde, 01.11.2022 – 31.12.2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmanın örneklem büyüklüğü Aydın Adnan Menderes Üniversitesi merkez kampüsünde bulunan tüm fakülteler evreninde (16.287 öğrenci) 370 kişi olarak hesaplandı. Bazı sosyodemografik bilgiler, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Yeme Tutum Testi-26'yı içeren anket formu yüz yüze yöntemle uygulandı. Veriler IBM SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra yeme tutumu, sosyal görünüş kaygısı ve bazı sosyodemografik etkenlerin beden ağırlığıyla ilişkisini belirlemek üzere ikili testler (ki-kare testi, T testi, Anova testi, Tukey testi) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 370 öğrencilerin yaş ortalaması 21,5±1,8 olup, %64,9'u kadındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: During the university years, which is the transition period from adolescence to adulthood, the use of social media and mass media is increasing. Dissatisfaction and anxiety may arise as individuals become more interested in their bodies. Changes in body weight can be seen with the effect of eating attitude disorders and social anxiety. In this study, we aimed to determine the relationship between social appearance anxiety and eating attitude and body weight in Aydın Adnan Menderes University students. Materials and Methods: Our cross-sectional, analytical study was conducted in all faculties in the central campus of Aydın Adnan Menderes University between 01.11.2022 - 31.12.2022. The sample size of the study was calculated as 370 people in the population of all faculties (16,287 students) in the central campus of Aydın Adnan Menderes University. A questionnaire including some sociodemographic information, Social Appearance Anxiety Scale and Eating Attitude Test-26 was administered by face-to-face method. Data were analyzed with IBM SPSS 25.0 statistical program. In addition to descriptive statistics, paired tests (Chi-square test, T test, Anova test, Tukey test) were used to determine the relationship between eating attitude, social appearance anxiety and some sociodemographic factors and body weight. Results: The mean age of the 370 students who participated in our study was 21.5±1.8 years and 64.9% were female.