Erken Demir Çağında Doğu Trakya'nın kültürel dinamikleri ve Anadolu-Balkan ilişkileri
Cultural dynamics of Eastern Thrace and Anatolian-Balkan relations in the Early Iron Age
  1. Tez No: 821936
  2. Yazar: MURAT UMUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAZIM ÖZ, PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1062
Özet
Tunç Çağı'nın sonlarında Doğu Akdeniz'in büyük bir bölümünde olduğu gibi Balkanlar'da da önemli bir kültürel değişim başlamıştır. Demir Çağı'nı başlatan bu değişim Balkanların birçok bölümünde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Doğu Trakya'nın kültürel yapısını oluşturan dinamikler konusundaki akademik bilgiler ise son derece yetersiz düzeydedir. Bulgaristan, Romanya ve Kuzey Yunanistan gibi Balkan ülkelerinde yıllardır sürdürülen Erken Demir Çağı araştırmalarından elde edilen sonuçlar, Türkiye Trakyası'nda yapılmış olan kısıtlı düzeydeki bilimsel araştırmalara ışık tutacak niteliklere sahiptir. Buna rağmen tüm bu yayınlanmış verilerin, Doğu Trakya Erken Demir Çağı kültürleriyle olan ilişkisinin daha çok veri ile sınanarak yeniden değerlendirilmesi gerekliliği bu tezin ana çalışma kaynağını oluşturmuştur. Doğu Trakya araştırmalarında bulunan eski ya da yeni bulgular hem kendi içinde tasnif edilerek tanımlanmış hem de Trakya'nın diğer bölümlerinden elde edilen verilerle analojik karşılaştırması yapılarak bölgenin kültür dinamikleri olabildiğince geniş bir çerçevede tanımlanmıştır. Trakya ve Balkan kültürlerinin Geç Tunç ve Erken Demir Çağı'nda Ege ve Akdeniz uygarlıkları üzerinde çeşitli şekillerde etki yaptığı konusundaki çalışmalar geçen yüzyılı aşkındır bilim dünyasının gündemindedir. Bu etkinin Anadolu kültürleri üzerindeki izi konusundaki çalışmalar ise birbirinden bağımsız az sayıdaki yayınlar ile gündeme gelmiştir. Bu tez kültür dinamikleri tanımlanmış olan Doğu Trakya başta olmak üzere Balkanlar genelindeki farklı uygarlıkların Erken demir Çağı sürecinde Anadolu'da bıraktığı izleri bütüncül bir bakış açısıyla yorumlama gayretine de sahiptir. Anadolu'daki bazı müze, kazı ve araştırmalarda elde edilen arkeolojik materyalin Balkan kültürleri ile ilişkisi incelenirken ağırlıklı olarak Erken Demir Çağı'na ait bulgular ele alınmış olsa da“kültürün sürekliliği”ilkesi gereği Demir Çağı'nın geç evrelerine ait bazı ortak kültür değerlerine de dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An important cultural change has started in the Balkans as well as in much of the eastern Mediterranean in the late Bronze Age. This change, which started the Iron Age, has been studied in detail in many parts of the Balkans. Academic information on the dynamics that make up the cultural structure of Eastern Thrace is extremely insufficient. The results obtained from the Early Iron Age researches carried out for years in Balkan countries such as Bulgaria, Romania and Northern Greece have the qualities to shed light on the limited scientific research conducted in Turkish Thrace. Despite this, the necessity of re-evaluating the relationship of all these published data with the Eastern Thrace Early Iron Age cultures by testing with more data constituted the main study source of this thesis. The old or new findings found in the Eastern Thrace researches were both classified and defined. Thus, the cultural dynamics of the region were defined as broadly as possible by making an analogical comparison with the data obtained from other parts of Thrace. Studies on the effects of Thrace and Balkan cultures on Aegean and Mediterranean civilizations in various ways in the Late Bronze and Early Iron Ages have been on the agenda of the scientific world for more than the last century. Studies on the trace of this effect on Anatolian cultures have come to the fore with a few independent publications. This thesis also has an effort to interpret the traces left by different civilizations in the Balkans, especially in Eastern Thrace, whose cultural dynamics have been defined, in Anatolia during the Early Iron Age, with a holistic perspective. While examining the relationship of the archaeological material obtained in some museums, excavations and surveys in Anatolia with the Balkan cultures, the findings belonging to the Early Iron Age were mainly discussed, but due to the principle of“continuity of culture”, some common cultural values belonging to the late stages of the Iron Age were also noted.