Karaî Âlim Ya'kûb el-Kirkisânî'nin (10. yüzyıl) Kitâbu'l-Envâr ve'l-Merâkıb isimli eserinde Yahudi mezhepleri
Jewish sects in the Karaite Scholar Ya'qūb al-Kirkisānī's (10th century) Kitāb al-Anwār wa'l-Marāqib
  1. Tez No: 821959
  2. Yazar: FATIMA BETÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN MERAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Karaî âlim Ya'kûb el-Kirkisânî'nin (10. yüzyıl) Kitâbu'l-Envâr ve'l-Merâkıb isimli eserindeki Yahudi mezhepleriyle ilgili anlatımı incelediğimiz bu tez çalışması, giriş, üç ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez çalışmasında benimsenen ilkeler ve başvurulan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, el-Kirkisânî'nin hayatı ve eserlerinden bahsedilmiş; Yahudi, Hıristiyan ve İslam eserlerinde Yahudi mezhepleri hakkındaki yazıların gelişimi konu edilmiştir. Birinci bölümde, el-Kirkisânî'nin ilk dönem Yahudi mezhepleri hakkında verdiği bilgiler ve mezheplere yönelttiği eleştiriler, Yahudi, Hıristiyan ve İslam eserleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, Orta Çağ Yahudi mezhepleriyle ilgili el-Kirkisânî'nin kaleme aldığı bilgi ve eleştiriler, Yahudi ve İslam eserleriyle kıyaslanarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, el-Kirkisânî'nin Rabbanilik hakkındaki yazıları ve onlara reddiyesi Rabbani kaynaklarla karşılaştırılarak konu edilmiştir. Sonuç bölümünde, tezde bahsedilen konulara dayanılarak tespit ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we examine the narration about Jewish sects in the book Kitâb al-Anwâr wal-Marâqib by the Karaite scholar Ya'qūb al-Kirkisānī (10th century). This study consists of an introduction, three main sections and a conclusion. In the introduction, information is given about the principles adopted in the dissertation and the main modern works about al-Kirkisānī and his book. Afterwards, al-Kirkisānī's life and works and the development of Jewish heresiography in Jewish, Christian and Islamic literature were mentioned. In the first chapter, al-Kirkisānī's information about the early Jewish sects and his criticisms of the sects are discussed in comparison with Jewish, Christian and Islamic works. In the second part, the information and criticisms written by al-Kirkisānī about the medieval Jewish sects were examined by comparing them with Jewish and Islamic works. In the third chapter, al-Kirkisānī's writings about Rabbinism and his refusal to them are discussed by comparing them with Rabbinic sources. In the conclusion part, determinations and evaluations were made based on the subjects mentioned in the dissertation.