Charlıer- Szász- Durrmeyer tipi pozitif lineer operatörler
Charlier- Szász- Durrmeyer type positive linear operators
- Tez No: 821958
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜL İNCE İLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Charlier- Szàsz- Durrmeyer tipi operatörlerin Korovkin teoremi yardımıyla yaklaşımı incelenmiştir. Daha sonra Voronovskaja tip teorem yardımıyla asimptotik formül verilmiştir. Ayrıca süreklilik modülü ve Peetre-K fonksiyoneli yardımıyla bu operatörler için yakınsama hızı elde edilmiştir. Dördüncü bölümde Charlier- Szàsz- Durrmeyer tipi operatörlerin King tipi genellemesi verilerek yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde Charlier- Szàsz- Durrmeyer tipi operatörlerin ağırlıklı uzaylarda yaklaşımı ve ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla yakınsama hızı elde edilmiştir. Son bölümde ise Charlier- Szàsz- Durrmeyer tipi operatörlerin istatistiksel yakınsaklığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six sections. The first section includes the introduction section. In the second section, basic definitions and theorems are given. In the third section, the approach of Charlier- Szàsz- Durrmeyer type operators is examined with the help of Korovkin's theorem. Then, the asymptotic formula is presented with the help of Voronovskaja type theorem. In addition, the rate of convergence has been obtained for these operators with the help of the modulus of continuity and Peetre's-K functional. In the fourth section, King type generalization orienting approximation properties of Charlier- Szàsz- Durrmeyer type operators are examined. In the fifth section, the approximation of Charlier- Szàsz- Durrmeyer type operators is obtained in weighted spaces and the rate of convergence of these operators by means of the weighted modulus of continuity. In the last section, statistical convergence of Charlier- Szàsz- Durrmeyer type operators is examined.