Kripto para kullanma niyetini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A study on factors affecting intention to use cryptocurrency
- Tez No: 821991
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçtiğimiz yıllardan itibaren gelen bireysel yatırım iştahı, dijital finansal varlıklardaki gelişmelerin sağladığı imkânlarla birleşerek bireysel yatırımları yaygın ve ulaşılabilir bir hale getirmiştir. Bu dijital finansal varlıklardan en yaygın olanı kripto varlıklardır. Kripto varlıklar merkez bankaları gibi otoriteler tarafından henüz bir takas veya yatırım aracı olarak tanınmamaktadır. Buna rağmen kripto para piyasaları dünyada ve Türkiye'de hızla popülerliğini arttırarak büyümektedir. Yakın bir gelecekte oluşabilecek yeni dijital finansal sistemde, kurumlar ile bireylerin merkezi olmayan bir kayıt sistemine ulaşarak, herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymadan finansal işlemlerini yapmaları beklenmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, gelecekte dijital finans sisteminin en önemli parçası olarak görülen blok zinciri teknolojisinin temel prensipleri ayrıntılı incelenmiştir. Bununla birlikte söz konusu kripto paraların günümüzde yoğun bir şekilde bir yatırım aracı olarak kullanıldığı görmezden gelinemez. Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin kripto para kullanma niyetlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırmada Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli esas alınmış ve veri toplama sürecinde anket yönteminden yararlanılmıştır. İstanbul'da yaşayan 393 bireye online anket formu aracılığı ile yöneltilen sorulardan elde edilen veriler, SmartPLS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında yürütülen araştırma sonucunda, Türkiye'deki bireylerin kripto para kullanımını etkileyen; finansal risk algısı, teknoloji adaptasyon derecesi, satın alma motivasyonu ve güvenlik algısı faktörleri derinlemesine incelenmiş ve analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, örnekleme dahil edilen bireylerin kripto para kullanma niyeti üzerinde performans beklentisi, sosyal etki ve çaba beklentisi faktörlerinin etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The appetite for individual investment, which has been growing over the past years, combined with the opportunities provided by the developments in digital financial assets, has made individual investments widespread and accessible. The most common of these digital financial assets is crypto assets. Crypto assets are not yet recognised by authorities such as central banks as a clearing or investment instrument. Nevertheless, cryptocurrency markets are rapidly growing in popularity in the world and in Turkey. In the new digital financial system that may emerge in the near future, it is expected that institutions and individuals will be able to access a decentralised recording system and carry out financial transactions without the need for any authority. Therefore, in this study, the basic principles of blockchain technology, which is seen as the most important part of the future digital financial system, are examined in detail. However, it cannot be ignored that these cryptocurrencies are nowadays used intensively as an investment instrument. The main purpose of this study is to examine the factors affecting individuals' intention to use cryptocurrencies. The study was based on the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology and the survey method was used in the data collection process. The data obtained from the questions asked to 393 individuals living in Istanbul through an online survey form were analysed using the SmartPLS package programme. As a result of the research conducted within the scope of the study, the factors affecting the use of cryptocurrency by individuals in Turkey; financial risk perception, technology adaptation degree, purchase motivation and security perception factors were examined and analysed in depth. According to the results of the analysis, it was revealed that performance expectation, social impact and effort expectation factors were effective on the intention of the individuals included in the sample to use cryptocurrency.