New utaut-2 model analyzing the future of cryptocurrencies in organizations and predictions on corporate adoption along with covid-19 pandemic impact in Türkiye
Organizasyonlardaki kripto paraların geleceğini analiz eden ve Türkiye'deki covid-19 pandemi etkisiyle kurumsal adaptasyon üzerine tahminlerde bulunan yeni utaut-2 modeli (teknoloji kabul ve kullanım birleştirilmiş modeli)
- Tez No: 882939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI LEVENT USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Blok zinciri, kripto para birimlerinin temelinde yatan teknolojidir ve aynı zamanda geleneksel finansal sistemi yıkan son yenilikçi teknolojidir. Bu yeni teknoloji bireylerde, şirketler ve toplumlara önemli değişiklikler getirebilir. Kripto para birimleri, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan çığır açan bir icattır.“Şu anda Bitcoin, tarayıcıdan önceki internet gibidir”(Casares, 2020). Bu alıntı, Bitcoin'i dünyadaki en önemli kripto para birimi olarak gösteriyor ve kriptoların ekonomide ve finansın geleceğinde olumlu değişiklikler yapma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Kripto paralar, bireyler ve şirketler için cazip bir konu haline gelmiş olup, üçüncü tarafları kullanırken oluşabilecek sorunları çözebilecektir. Pandemi sürecinde insanlar nakit gibi fiziksel varlıklara dokunmak istemedikleri için ve kripto para birimlerini daha sık kullanma eğiliminde oldular. Kripto para kavramı insanlar için giderek daha hayati hale geldi ve bu nedenle insanlar kripto para birimlerini daha çok benimsemeye başladı. Artan sayıda şirket, kripto para birimlerini kullanmaya başladı ve şirketler bunları yatırım, operasyonel, işlem veya ödeme amaçlı olarak kullanmaya başladı. Araştırma, pandemi döneminde şirketlerde kripto para birimlerinin benimsenmesini bulmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda UTAUT2'ye (Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli) birkaç faktör eklenerek geliştirilmiş ve hipotezler oluşturulmuştur. 268 kişiye e-posta ve web aracılığıyla bir anket dağıtılmıştır. Varsayılan model, yapısal eşitlik modellemesi (SEM) için kısmi (PLS) algoritması ile test edilmiştir. Bulgular, çaba beklentisi, performans beklentisi, sosyal etki, sosyal faktörler,yaş, cinsiyet ve davranışsal niyetin kripto benimsenmesini etkileyen önemli faktörler olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, bu unsurların kurumsal hayatta kripto para birimlerini benimsemeye yönelik davranışsal niyeti pozitif yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Blockchain is the underlying technology of cryptocurrencies and also the latest innovative technology that disrupts the conventional financial system. This new technology may bring significant changes to individuals, corporations, and societies. Cryptocurrencies are a ground-breaking invention created in 2008 by Satoshi Nakamoto.“Right now, Bitcoin feels like the Internet before the browser”(Casares, 2020). This quote shows Bitcoin as the most important cryptocurrency in the world and demonstrates that cryptocurrencies have the potential to make positive changes in the economy and the future of finance. Cryptocurrencies have become an alluring topic for individuals and companies, and they can solve the problems that may occur while using third parties. During the pandemic era, people tend to use cryptocurrencies more often and they did not want to interfere with physical assets like cash. Cryptocurrency concept become increasingly vital for people, so people started to adopt cryptocurrencies more. An increasing number of companies started to use cryptocurrencies and corporations started to use them for investments, operational, transactional or payment grounds. The research aimed to find the adoption of cryptocurrencies in corporations during the pandemic era. In this respect, UTAUT2 (Unified Theory of Acceptance and Use of Technology) model is developed with added constructs and hypotheses are formed. A questionnaire is distributed to 268 individuals through the email and web. The hypothesized model is tested through partial least square (PLS) algorithm for structural equation modeling (SEM). The findings showed that effort expectancy, performance expectancy, social influence (SI), social factors (SF), age, gender and behavioral intention are the important factors impacting cryptocurrency adoption. The findings indicate that these factors positively affect the behavioral intention to adopt cryptocurrencies in corporate life.