OIL: Oltre il Lavoro. Luoghi per l'innovazione a socialità aumentata
OIL: Beyond Work. Places for Innovation and Augmented Sociality
  1. Tez No: 822046
  2. Yazar: DANIELE SAVASTA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALESSANDRO PEDRON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İtalyanca
  9. Üniversite: Università Iuav di Venezia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, bilgi çalışanları ve yaratıcıların yeni bir çalışma sistemi için tasarladıkları öneriyi inceliyor. Araştırma, açık kaynak teknolojisi, sosyal ağlar ve ortak çalışma gibi unsurların rolünü ele alarak, bireyler arasındaki bağlantıları kolaylaştırmak için dijital bir hizmet üzerinde odaklanmaktadır. Bu çalışma sistemi, ortak projeler üzerinde işbirliğini mümkün kılmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, çalışma alanlarının tarihsel ve çağdaş dönüşümleri dikkate alınarak yeniden tasarlanmasını içermektedir. Tez ayrıca esneklik kavramını mekansal, zamansal ve organizasyonel açılardan inceliyor. Bu analiz, geleneksel ofis düzenlerinden açık planlı düzenlere, ev ofislerine ve daha esnek çalışma programlarına geçişi kapsamaktadır. Ayrıca, hiyerarşik yapıların daha yatay ve merkezi olmayan örgütlenmelere dönüşümünü de ele almaktadır. Bu çalışma sistemi, sanal bir göçebe iş yeri hizmeti olarak tasarlanmıştır. Bu yenilikçi platform, tren vagonlarının mobil çalışma alanlarına dönüştürülmesini öngörmektedir. Bu esnek birimler, projeler ve katkıda bulunan çalışanların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The thesis proposes the introduction of a new work system tailored for creative individuals, commonly known as knowledge workers. Themes explored within the thesis encompass the roles of open-source technology, social networks, and co-working within the expanding community of knowledge workers and creatives. The practical underpinning of the thesis revolves around a digital service designed to facilitate connections among individuals, thereby enabling collaboration on shared projects. This concept involves a reimagining of workspaces, taking into account both historical and contemporary transformations within work environments. The thesis delves into the concept of flexibility from multiple perspectives, including spatial, temporal, and organisational considerations. The analysis spans the evolution from traditional cubicles to open-plan layouts and home offices, the transition from rigid 40-hour workweeks to more adaptable schedules, and the shifts from hierarchical structures to more horizontally organised and decentralised frameworks. These novel paradigms serve as the foundational basis for the design of a hypothetical nomadic workplace service, embodied as a hybrid platform. This innovative platform envisions the repurposing of decommissioned train cars into mobile workspaces, all coordinated through a web-based interface. These flexible units can be customised to align with the specific requirements of both projects and contributing workers, thus affording them the ability to select optimal geographical locations for project development. This audacious approach to mobility and workplace flexibility is rendered achievable by the widespread prevalence of digital social platforms, which seamlessly facilitate remote information exchange and communication among creatives spanning the global landscape.