İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında kalp hızı toparlanma indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate recovery index in inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 822047
  2. Yazar: OKTAY ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BEYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ: İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), kronik idiyopatik inflamatuvar bir hastalıktır; Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığını (CH) içerir. Bu hastalarda iskemik kalp hastalıkları, emboliyi de içeren değişik kardiyovasküler sistem bozuklarının olabileceği gösterilmiştir. Egzersiz sonrası hesaplanan kalp hızı toparlanma indeksinin (KHTİ) bozulmuş parasempatik tonusun ve kardiyovasküler mortalite ve morbiditenin bir belirteci olduğu çok sayıda çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışma inflamatuvar bağırsak hastalığında kalp hızı toparlanma indeksinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. YÖNTEM: T.C. Sağlık Bakanlığı Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji klinikleri tarafından İBH tanısı ile takipli ve remisyonda olan 52 hasta ve 50 sağlıklı birey çalışmaya alınmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki bütün bireylere bazal 12 derivasyonlu elektrokardiyografi ve tredmil egzersiz testi yapılmıştır. Kalp hızı toparlanma indeksleri, maksimal kalp hızından toparlanma döneminin 1. ve 2. dakikalarındaki kalp hızı çıkartılarak hesaplanmıştır (KHTİ1, KHTİ2). BULGULAR: Temel klinik ve demografik özelliklerine göre grupların yaş ve cinsiyet özellikleri benzerdi. 3 grup arasında başlangıç sistolik kan basıncı veya maksimal sistolik kan basıncı veya istirahat kalp hızlarında anlamlı bir farklılık izlenmedi. Tüm hastalar ve kontrol grubu katılımcıları sinüs ritmine ve dinlenmede normal 12 derivasyonlu EKG sonucuna sahipti. Egzersiz stress testi sırasında maksimal kalp hızı ve bazal kalp hızı ÜK, CH ve kontrol grubunda benzer bulundu (Sırasıyla; 153,8±12,7, 152,7±13,6 ve 156,6±13,3, p=0,432; 94,05±14,8, 86,5±13,9 ve 93,18±16,37; p=0,313). Birinci ve ikinci dakikadaki KHTİ'leri ÜK, CH ve kontrol grubunda benzerdi (Sırasıyla KHTİ1: 30,7±11,8, 34,5±8,8, 33,9±13,5, p=0,403; KHTİ2: 51,4±15,4, 54,1±14,6, 55,1±16,9, p=0,807). SONUÇ: Otonomik sinir sisteminin bir göstergesi olan ve egzersiz stress testi ile ölçülen KHTİ, ÜK ve CH' de etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic idiopathic inflammatory disease which includes Ulcerative colitis (UC) and Crohn disease (CD). Various types of dysfunctions associated with cardiovascular system were documented in these patients, including ischemic heart disease, emboli. It has been shown that heart rate recovery (HRR) after exercise was an estimate of impaired parasympathic tone and predictor of all cause and cardiovascular mortality. The aim of the study was to assess HRR in patients with inflammatory bowel disease. METHODS : 52 consecutive patients, admitted to clinics of Keçiören Training and Research Hospital, with diagnosis of inflammatory bowel disease and 50 healthy subjects were included in the study. Basal electrocardiography and tredmill exercise testing were performed in all patients and control group. Heart rate recovery index was defined as the decrease in the heart rate from peak exercise value to 1 min and 2 min after the termination of the exercise. This HRR was calculated for the first (HRR1), and the second (HRR2) minutes of recovery phase. FINDINGS: According to basic clinical and demographic characteristics, groups were similar with regard to age and gender. No significant differences were observed in the initial systolic blood pressures or maximal systolic blood pressures or resting heart rates between three groups. All patients and control group participants had sinus rhythm and normal 12 lead ECG results at rest. The maximal heart rate and baseline heart rate during exercise stress test were similar in UC, CD and control groups (153,8±12,7 vs 152,7±13,6 vs. 156,6±13,3, p=0,432; 94,05±14,8 vs. 86,5±13,9 vs. 93,18±16,37, p=0,313, respectively). The first and the second minute HRR indices of patients with UC and CD were similar to those of the control group (HRR1: 30,7±11,8, 34,5±8,8, 33,9±13,5, p=0,403; HRR2: 51,4±15,4, 54,1±14,6, 55,1±16,9, p=0,807). CONCLUSION: The HRR index, which is calculated by an exercise stress test and associated with autonomic nervous system function, is not affected in UC and CD.